Változott a kötelező átvételi támogatás (Napi Gazdaság)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2010. szeptember 21. - A kötelező átvételi (kát) rendszer keretén belül kifizetett támogatás 44,2 milliárd forint volt az idei első félévben, az összeg 67 százalékát (29,6 milliárd forintot) kapták a kapcsoltan hőt és áramot termelő erőművek - adta hírül a Magyar Energia Hivatal (MEH). A megújuló alapú áramtermelés 14, a hulladékból termelt pedig 0,5 milliárd forinthoz jutott ilyen jogcímen. Az összes támogatás a tavalyi első félévit 4,1 százalékkal haladta meg: a kapcsoltan termelő erőműveknek juttatott összeg 1,3 milliárd forinttal (4,1 százalékkal) csökkent, míg a megújulóké 27,4 százalékkal (hárommilliárd forinttal) nőtt. A kát-rendszerben értékesített áram mennyisége hét százalékkal haladta meg 2010 első félévben az egy évvel korábbit (3862,3 gigawattóra), a kapcsolt erőművek által termelt volumen 5 százalékkal, a megújuló energiaforrásoké pedig 12,8 százalékkal emelkedett. A biomasszából előállított áram mennyisége az egy évvel korábbihoz képest több mint tizedével, a szélerőművek által értékesített mennyiség pedig 47 százalékkal bővült a hivatal adatai alapján. Az öt megawattnál kisebb teljesítményű vízi erőművek árameladásai 0,5 százalékkal voltak magasabbak az idei első félévben, a nagyobb egységek értékesítése azonban felére esett vissza.
A szennyvízkezelésből és hulladéklerakókból származó áram mennyisége csupán 0,7, illetve 8,9 gigawattórát jelentett, az értékesítés a tavalyi felét sem érte el.
A támogatás összege 2010 első félévében kilowattóránként 11,44 forint volt, az előző évinél 2,5 százalékkal alacsonyabb. A megújuló energiaforrásoknál 12,25, a kapcsolt erőműveknél pedig 11,2 forint volt (az előbbi 13 százalékkal magasabb, utóbbi 8,7 százalékkal nőtt egy év alatt).

Két év múlva újulhat meg a kát rendszere
A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium az áram kötelező átvételi (kát) rendszerének átalakítási irányvonalairól készít munkaanyagot, amelyet széles szakmai körben kíván megvitatni - mondta Kovács Pál, a fejlesztési tárca energetikai helyettes államtitkára egy szakmai konzultáción. A kát-rendszer és a villamosenergia-törvény átalakításáról és racionalizálásáról beszélt egy másik konferencián Bencsik János energiaügyi és otthonteremtési államtitkár is, ahogy fogalmazott: a hatékonyságnövelés és a megújulok támogatásának eredeti célja eltérült. Az új támogatási rendszer 2013. január elsejére formálódhat ki. A kormány addig a kapcsolt termelést fokozatosan vezetné ki a rendszerből, az átmeneti időszakban is szükség lesz korrekciókra. A kötelező átvételi (kát) rendszer csupán 30-40 százalékban támogatja a megújulókat, ráadásul az összeg legnagyobb még ezen belül is a biomasszát fosszilis anyagokkal együtt égető üzemek kapják - mondta a Napinak Ságodi Attila, a KPMG energetikai és közüzemi tanácsadási szektorának partnere. Véleménye szerint a kát megtartása esetén technológiánként és az üzemek mérete szerint eltérő támogatási szinteket kellene meghatározni a megújulok arányának növelése érdekében. Az egyetemes szolgáltatók meglehetősen szűk árréssel dolgoznak, a körülbelül 46 forintos tarifából csak kevesebb mint 2 forint marad náluk - tudtuk meg Boross Norberttől, az Elmű-Émász-csoport kommunikációs igazgatójától. A kát-támogatás az árból 6-7 forintot jelent, ezt eredetileg a megújulótermelés támogatása céljából vezették be, azonban mára 90 százalékban a távhőtermelőkhöz kerül, itt komoly árcsökkentési lehetőségek merülnek fel - tette hozzá Boross.


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.