Víz és víz szerte a megyében (Hajdú-Bihari Napló)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2010.09.21. - Szeptemberben már eddig mintegy száz milliméter eső áztatta megyénk szántóföldjeit, összességében a lehullott csapadék mennyisége elérte a nyolcszáz millimétert. Ez pedig annyi, mint két átlagos esztendőben összesen. Kiss Zoltán, a megyei mezőgazdasági szakigazgatási hivatal földművelési igazgatója szerint a napraforgó és a kukorica betakarítását komolyan hátráltatják a felázott talajok, ráadásul az elmúlt négy nap   folyamatos   esőzései   miatt   a   növények   is   megszívták   magukat   vízzel.
Kellene a hely
- Az említett két növény kapcsán összesen mintegy 140 ezer hektár területről van szó, ahol a betakarítás késedelme egyben az őszi talajelőkészítés és vetés csúszását eredményezheti. Jelenleg a kukorica területének harminc-negyven százaléka annyira felázott, hogy gépekkel nem járható, és hasonló a helyzet a napraforgóval is - ismertette a napjainkra kialakult helyzetet a szakember. Kiss Zoltán (mint mondta] meri remélni, hogy a meteorológiai előrejelzés bejön, és ha a következő két hét tényleg szép őszi időjárást hoz, az sokat lendíthetne a munkálatokon. Jó lenne, hiszen az őszi vetések 100 ezer hektár helyigényéből egyelőre 15 ezer hektárt tudtak előkészíteni a gazdák.
A fáknak nem árt
Az Erdészeti Tudományos Intézetpüspökladányi kísérleti telepén 1924 óta mérik az éves csapadékmennyiséget, és a rekord eddig 900 milliméter körül volt. Csiha Imre állomásigazgató pontos számot ugyan nem tudott mondani, de úgy véli, hogy idén beállítják az említett csapadékrekordot. - Nálunk főként a tavaszi és az őszi esőzések okoznak gondot, hiszen hátráltatják a telepítést és az erdőápolási munkálatokat. Ezzel együtt azt mondom, hogy ahol nem áll meg a víz, ott nincs különösebb probléma, az állott, poshadt vizet azonban az erdők fái sem kedvelik - mondta a szakember.


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.