Soproni eredmények (Világgazdaság)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2010. szeptember 30. - Szelekciós nemesítéssel jobb energianövényeket kapták Biztató eredményeket ért el a nagy hatásfokú és gazdaságosan termeszthető fás és lágy szárú energianövény-változatok nemesítésében a Nyugat-magyarországi Egyetem Kooperációs Kutatási Központ Nonprofit Kft. Az ökoenergetika-kutatási főirány vezetője, Marosvölgyi Béla professzor szerint a legígéretesebbek az energianád hazai nemesí-tésű fajtái, amelyekből évente 20-25 tonna takarítható be hektáronként szárazsúlyban. Közvetlenül elégetve, elgázosítva is jól hasznosíthatók, de pelletalapanyagként is. Tatai partnercégük, a Parképítő Zrt. létesítette 50 hektáros kísérleti ültetvényről származó energianádat már sikerrel tesztelték a Vértesi Erőműben, ahol magában és szénhez keverve égették. Utóbbi azért is érdekes, mert a biomassza 30-40 százalékos hozzáadásával megköthető a szén égetésekor keletkező kén-dioxoid egy része, mérsékelve a füstgáztisztítási költségeket. Ígéretes a cukorcirok is, amelynek hektáronkénti hozama nedves súlyban 60-70 tonna. Amellett, hogy jó hatásfokkal hasznosítható a biogáztermelésben, a növényből cukortartalmú lé sajtolható, ebből erjesztéssel bioüzemanyag is előállítható. A préselés után visszamaradt cukorcirok-hulladék felaprítva elégethető.
A lágyszárú energianövények évente beérnek, betakarításuk nem igényel különleges technikát, és segítik a mezőgazdasági gépek jobb kihasználását. A biogáz-üzembeli gázosításukkor keletkező fermetiszappal pedig javítható a termőtalaj tápanyag- és humusztartalma.
A fás szárú energianövények közül főleg az akác, a nemes nyár és a fűz fajtáival kísérleteznek, amelyek tizedakkora területen és jóval gyorsabban adnak ugyanannyi biomassza-alapanyagot, mint a hagyományos erdők. GÁRDONYI IMRE


BIOMASSZAPROJEKTEK IS INDULTAK
A kft. szakemberei folyamatosan járják az országot, megfelelő helyeket keresve és bérbe véve a saját és más laborokban kifejlesztett energianövények termesztésére, kísérleti ültetvényeik területe meghaladja az 500 hektárt. Emellett biogázgyártási recepturakat is kidolgoznak és értékesítenek. Kutatásaikhoz 50 százalékos támogatást nyertek a Nemzeti Kutatási költségeik másik felét a szerződött partnereikkel (többek között a Parképítő Zrt., Egererdő Zrt., Innowest Kft., Szal-kapig Kft.) közösen fedezik. A tisztán hazai kutatás-fejlesztések mellett három nemzetközi biomasszaprojektben is részt vesznek, az egyik egy szlovák-magyar régiós együttműködés keretében valósul meg. A másik kettőben ausztriai és szlovákiai partnerekkel dolgoznak.




© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.