2010. október 21.- Nyíregyháza - A hideg idő beköszöntével nemcsak a
fatolvajok, a rendőrség, a polgár- és a mezőőrség is akcióba lendült. Tizenhárom fa-, illetve terménytolvajt vettek őrizetbe hétvégén megyénkben. Az elkövetők rendszerint lakóhelyükhöz közeli területeken portyáznak kisebb-nagyobb mennyiségű tűzifa vagy ennivaló reményében. A felnőttek nem ritkán kiskorúakat (rendszerint gyermekeiket, családtagjaikat, ismerőseiket) is rábírnak arra, hogy tartsanak velük, hiszen egy-egy akciónál minden segítő enyves kéz jól jön, fiatalkorúak lévén elnézőbb velük a büntetőjog, ráadásul az eltulajdonított javakból ők is részesülnek.
Rossz fát tettek a tűzre
Íme néhány eset a közelmúltból: a Mátészalkai Rendőrkapitányság járőrei vasárnap igazoltattak öt férfit, akik kerékpárjaikon fejenként kb. egy mázsa lopott fát toltak. A 32-42 év közötti helybeli lakosokat őrizetbe vették. A Nagykállói Rendőrőrs egy 16 éves fiút és egy 38 éves férfit vett szabálysértési őrizetbe, mert öt mázsa akácfát akartak ellopni, amikor tetten érték őket. Oros külterületén a polgárőrök jeleskedtek: egy 47 éves férfit és egy 24 éves nőt csíptek nyakon, akik burgonyát, paprikát és káposztát tulajdonítottak el egy mezőgazdasági területről. A két nyírturai lakost a Nyíregyházi Rendőrkapitányság szabálysértési őrizetbe vette.
A gyarmati zsaruk egy 29 éves, visszaeső zajtai férfit hallgattak ki, miután két mázsa kukoricával távozott egy közeli földről. A kemecsei rendőröknek egy 20 éves nővel és két 15-16 éves fiúval szemben kellett intézkedniük, akik két mázsa kukoricát loptak egy besztereci termőföldről. A tiszadobi holtág természetvédelmi területén tizenhét kőrist fűrészelt ki egy 16 éves fiú és gyermekkorú testvére október második szombatján. A fél köbméter fát csónakon szállították el, amikor a rendőrök kirakodás közben tetten érték őket. A fiatalkorút a Tiszadobi Rendőrőrs szabálysértési őrizetbe vette, öccsével kapcsolatban a gyámhatóságot értesítették. Két mázsa fa három biciklin. Ez egy szeptember végi nagydobosi tetten érés mérlege, ami a Készenléti Rendőrség munkatársainak érdeme.
Ne hagyjuk szó nélkül!
– A fa- és terménytolvajlás sajnos gyakran előfordul Szabolcs-Szatmár-Bereg megye kistelepülésein, bokortanyáin, mezőgazdasági, illetve erdős területein. Az elkövetők általában ketten vagy többen, tervezetten és szervezetten dézsmálják a területeket, ritka a „magányos farkas” – mondja Fülöp Gergely r. százados, a megyei rendőr-főkapitányság szóvivője.
– Igyekeznek gyorsan és csendben dolgozni, ám a lakossági bejelentéseknek, az éber polgár- és mezőőröknek, és nem utolsó sorban a rendőrség járőreinek köszönhetően egymást érik a sikeres felderítések, tetten érések. A lopás megalapozott gyanújával őrizetbe vettek között éppúgy akad férfi és nő, mint felnőtt és fiatalkorú, büntetlen előéletű és visszaeső elkövető. Egyes családfők és gyerekek egyértelműen csak a mindennapi kenyerüket, tüzelőjüket próbálják így beszerezni, a törvény szigora azonban rájuk is ugyanúgy vonatkozik, mint az utánfutóval, teherautóval érkező „nagy Stihl-ű” tolvajokra.
A BTK immár a 20 ezer forint alatti lopás esetén is lehetővé teszi a börtönbüntetést, ami a pénzbírságot megfizetni képtelen elítéltek esetén gyakori. Ha bárki gyanús mozgást észlel valamelyik erdő közelében, vagy fával megrakott bicikliket toló, gyanús alakokra lesz figyelmes, tegyen bejelentést a 107-es telefonszámon! – hívta fel a figyelmet Fülöp Gergely rendőrszázados.
Lóerőkkel érkeznek
Gabulya Pál, a több mint félszáz tagot számláló mandai polgárőrség vezetője, aki egyben mezőőr is, azt mondja, ősztől sűrített szolgálatot vezettek be a termény- és falopások megfékezése érdekében. – Kétféle zsivány portyázik mifelénk: a túlélési és a megélhetési tolvaj. Előbbi csak keveset lop, annyit, amennyi neki kell a mindennapi élethez, a többi már eladásra, értékesítésre gyűjti a fát, kukoricát, hogy tisztességtelen jövedelemre tegyen szert. A Huszártelepről például – bizonyára hagyománytiszteletből – rendszeresen lovaskocsival látogatnak el a csirkefogók Manda, Rozsrét és Felsősima területeire... – mesélte a sokat tapasztalt polgárőr vezető.
Tízmilliós kár évente
Évről–évre komoly gondokat jelentenek a falopások a Nyírerdő Zrt.-nek: mind a kitermelt faanyagban, mind a „lábon álló erdőben” előfordulnak lopások. Debreczeni Ferenc, a társaság igazgatási osztályvezetője nemrégiben azt mondta: évente 10–12 millió forintos kárt okoznak a fatolvajok a két megyében, hatvanezer hektár állami tulajdonú erdőt kezelő társaságnak.
Az erdőgazdaság saját eszközeivel próbál segíteni a rászorulókon, hiszen a tűzifánál olcsóbb gally- és tuskó gyűjtésére biztosítanak lehetőséget a lakosságnak. A falopások megelőzése és visszaszorítása érdekében gyakran tartanak ellenőrzéseket, legutóbb Baktalórántházán és több környékbeli településen ellenőrizték az erdőket, s vizsgálták át a főutakon közlekedő, faanyagot szállító teherautókat. Az akcióban a Nyíregyházi Rendőrkapitányság és a Baktalórántházi rendőrőrs munkatársai mellett a Nyírerdő Zrt. erdészei, polgárőrök, mezőőrök és vadászok is részt vettek.