2010. október 30. - Segít a kamarai tanácsadó! Az Európai Unió - a közös agrárpolitika keretein belül - több jogcímen is támogatja az erdőgazdálkodást az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból. Az erdőszerkezet átalakításához és az erdő-környezetvédelmi intézkedésekhez október 31-ig nyújthatják be támogatási kérelmüket a nyilvántartott erdőgazdálkodók. A támogatási kérelmek kizárólag ügyfélkapun, elektronikusan továbbíthatók, és a gazdálkodók helyett a benyújtásnál a Gazdálkodói Információs Szolgálat tanácsadói is eljárhatnak meghatalmazottként.
Az erdőszerkezet átalakításának részletes feltételeit a 139/2009. (X. 22.) FVM-rendelet tartalmazza. Eszerint a legkisebb támogatható terület egy hektár, amelyre az erdőgazdálkodóknak névre szóló erdőterv határozattal kell rendelkezniük. A szerkezetátalakítás megvalósítható az erdőállomány alatti erdősítéssel, a tarvágást követő fafajcserével vagy állománykiegészítéssel. A fafajok cseréje pedig tuskózással, gyökérfésüléssel, fainjektálással vagy tuskó-kenéssel is megoldható. Az állomány alatti erdősítés, illetve a tarvágás utáni szerkezetátalakítás csak az Országos Erdőállomány Adattár adatai szerint vágásérett faállományban végezhető támogatással. A telepítéshez a támogatásra jogosult erdőgazdálkodók kizárólag igazolt származási bizonyítvánnyal rendelkező erdészeti szaporítóanyagot használhatnak fel, és a jóváhagyott tájhonos állománytípust öt évig fenn kell tartaniuk.
Az erdő-környezetvédelmi intézkedések támogatásának szabályait a 124/2009. (IX. 24.) FVM-rendelet részletezi. Ennek értelmében a következő célprogramokra kérhető támogatás: az agresszíven terjedő, idegenhonos fa- és cserjefajok visszaszorítása, szálaló erdőgazdálkodás, az erdőállományok kézimunka-igényes ápolása, az őshonos erdőállományok tarvágásos felújításának mérséklése, mikroélőhelyek kialakítása és fenntartása, facsoportok meghagyása a véghasználat során, avagy a véghasználat elhalasztása talaj- és élőhely-védelem céljából, de támogatható a közjóléti célú erdők fenntartása, erdei tisztások kialakítása, valamint a természetkímélő anyagmozgatási módszerek alkalmazása is, ha az adott terület nincs az állam többségi tulajdonában. A támogatásra jogosult erdőgazdálkodóknak a gazdaságuk teljes területén a kötelezettségvállalási időszak végéig be kell tartaniuk a Kölcsönös Megfeleltetés követelményeit, továbbá kötelesek részt venni az előírt szakmai képzésen. A célprogramok közötti váltásra nincs lehetőség.
Minden erdőgazdálkodó csak egy támogatási kérelmet nyújthat be, abban azonban több tevékenységet, célprogramot, illetve erdőrészletet is bejelölhet. A nem határidőben beérkezett kérelmeket a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) érdemi vizsgálat nélkül utasítja el, az erdőrész-azonosító, a szerkezetátalakítási tevékenység, a természetkímélő anyagmozgatási módszerek alkalmazása célprogram esetén a mennyiségi érték, illetve a célprogramok megnevezése tekintetében pedig hiánypótlásra sincs lehetőség a benyújtási időszak lejártát kővetően. A támogatási kérelmekről rangsorolás után a rendelkezésre álló keret alapján dönt az MVH. A kifizetési kérelem mindkét támogatás esetében évente, az egységes kérelem részeként nyújtható be.
Bio-üzemanyag szigorú feltételekkel
Az Európai Unió irányelvei szerint 2011. január 1-jétől kizárólag a fenntartható módon előállított biomasszából készíthető bioüzemanyag, és a fenntarthatóság igazolását várhatóan már az idén betakarított, de csak jövőre feldolgozott alapanyagoknál is kérik. Emellett az üvegházhatású gázok kibocsátásával kapcsolatos adatok ismeretére is szükség van. Az egyszerűsített meghatározáshoz az alapanyag-termelő nevét és MVH-regisztrációs számát, a MePaR szerinti blokkazonosítót és parcellasorszámot kell megadni, valamint a parcella hektárban kifejezett nagyságát két tizedes jegy pontossággal. Ha pedig valaki tételesen kéri a tényleges érték megállapítását, akkor a termelésre, szállításra, raktározásra vonatkozó- összes input és output anyagot, energiamennyiséget, és a CO2-ekvivalensben kifejezett kibocsátási értékekre vonatkozó adatokat is ismerni kell. (Vidékfejlesztési Minisztérium 2010. 9. 6-i közleménye).
Magyar Agrárkamara Gazdálkodói Információs Szolgálat
Hasznos információkért látogassa meg a www.kolcsonosmegfeleltetes.eu és a http://umvp.aqrarkamara.hu oldalakat.