Pannonpower: „A mecseki erdők nincsenek veszélyben” (bama.hu)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2010. október 27. - A 31 ezer lakásban és a város közintézményeiben beinduló pécsi távfűtés kapcsán háttérbeszélgetésen fogadta munkatársunkat a Pannonpower vezérigazgatója, Péterffy Attila. Szakmai egyeztetési fázisba került a Nemzeti Cselekvési Program megújuló energiákra vonatkozó fejezete. A témában érdekelt energiatermelő vállalatok akár ünnepelhetnének is, hiszen a kormány már korábban kinyilvánította szándékát a megújuló energiaforrások kihasználásának ösztönzése mellett. Noha még nem került nyilvánosságra a terv, azt már több forrás is megerősítette, hogy igencsak ambíciózusak a benne foglaltak: 2020-ig 1300 Mrd Ft-ot meghaladó beruházást irányoz elő, mely éppen csak arra elegendő, hogy teljesüljenek az unió felé tett szén-dioxid kibocsátás-csökkentési vállalások.
„Bár a program nem megy részletekbe a beruházások forrását illetően, de a megjelent kormányzati nyilatkozatok szerint a pénz 80 százaléka nem az államkasszából vagy európai uniós forrásokból fog összejönni. Így szinte biztosra vehető, hogy csak a magántőke lesz képes ilyen mértékű befektetésekre.” – mondta Péterffy Attila. „Ahhoz, hogy hajlandóság mutatkozzon erre, a stabil és kiszámítható szabályozási környezet, befektetéspárti hangulat is szükséges.”
Igaz, ami igaz, az elmúlt hetek nem bővelkedtek olyan hírekben, amik az energiaipar hazai szereplőit bizakodással tölthették el. A bankadó kihirdetésekor ugyan a kormány még cáfolta, hogy más szektort is különadóval sújtana, őszre azonban mégis kihirdetésre kerültek a válságadók. „A válságadók gazdaságpolitikai szükségességét nem kívánjuk kommentálni. A Pannonpower továbbra is a hosszútávú térségi fejlesztésben és jelenlétben érdekelt. Az erőművet szerencsére nem lehet bezárni és csak úgy elköltöztetni. Ha csak a Pannonpowerből indulunk ki, több mint tízmilliárdra rúg az évek során befektetett tőke, mely technológiai megújulást, új munkahelyeket, országos átlagnál alacsonyabb távhőárakat, hozott a térségben. Ez a jó irány, ebben gondolkozunk a következő években is.”
A hazai megújuló energiák palettája ugyan széles, ám a Pannonpower a több évtizedes szaktudás birtokában hosszútávon a biomassza mellett tette le a voksát. Péterffy Attila szerint a biomassza nem csupán technológiailag előnyös, hanem tovagyűrűző gazdasági hatásai is egyedülállóak. „A biomassza képes integrálódni egy térség gazdaságába, fellendítheti a mezőgazdaságot és az erdőgazdaságot, márpedig erre Magyarországnak éppen szüksége is van.” Ezen kívül a kormány energiapolitikai célkitűzéseinek, a térségi, földgáztól független kiszolgálást biztosító energiaellátás kritériumainak is megfelel.
 A Pécsett újra témává vált mecseki erdők ügyével kapcsolatban Péterffy Attila is csak óvatosan nyilatkozott: „Sokan szélsőségesen közelítik meg a fagazdálkodás kérdését, ami nem tesz jót a tisztán látásnak. Természetjáróként nyilván sokakat megdöbbent a kivágott fák látványa, ám ez egy ennél sokkal összetettebb, immár önfenntartóvá vált iparág. Biztos vagyok benne, hogy az állami erdészet nem vágná le az aranytojást tojó tyúkot, ostoba lenne, ha felélné erdőkincsét. Meggyőződésem, hogy a mecseki erdők nincsenek veszélyben.”
Mindezt több, az interneten is hozzáférhető friss tanulmány, magán és állami erdészeti adat is alátámasztja. A magyar erdőgazdálkodás valóban kedvező fordulatot élt meg az elmúlt években: az ebből származó bevételekkel párhuzamosan nőtt a magyarországi erdősített területek aránya, és a nettó faállomány. A MEFA Zrt. összes fakitermelése az erőműi felhasználás 2004 évi belépése ellenére csökkenő, a régió erdeinek faállománya – változatlan erdőterület és folyó növedék miatt- növekvő.
 Ez a gazdasági modell nem is rendhagyó, voltaképp a skandináv országok fejlődési pályájára hasonlít: a fakitermelésből nem csak újak telepítésére, a fennálló állomány ápolására, hanem további hatékonyságjavító programokra, eszközök beszerzésére – kerítésre, biztonsági rendszerek telepítésére – is nyílik mód. Eközben stabil beszállítója a fa-, bútor- és papíriparnak, valamint a biomassza erőműveknek. A hazai biomassza ágazat legnagyobbjának számító Pannonpower első embere mindenesetre bizakodó: „Biztos vagyok benne, hogy a magyar kormány sem akar szembemenni a nyugati fejlődési mintákkal.” Péterffy Attila meggyőződése mellett szólnak a számok is: amennyiben a megújuló erőforrások köréből kiesne a biomassza erőmű, a következő években még sokkal több beruházás lenne szükséges, hogy az EU-s vállalások teljesüljenek. Márpedig ki lenne hajlandó erre egy olyan piacon, ahol a zöld energia mellett szóló racionális érveket figyelmen kívül hagyják.


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.