Alsóerdő (még) nincs védettség alatt (Zalai Hírlap)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2010. október. 30. - Az előző önkormányzati ciklus utolsó közgyűlésének egyhangú döntése értelmében öt új elemmel bővült a helyi védettséget élvező természeti értékek listája a megyeszékhelyen. A némileg leltárszagú felütés mögött vannak az igazán fontos részletek: a helyileg védett objektumok számának 12-ről 17-re emelkedése ugyanis az oltalom alatt álló terület megháromszorozódását jelenti a városban. Az önkormányzat a birtokában lévő erdők közel harmadát nyilvánította már így különleges értéknek, ám az összkép mégsem lehet egészen pozitív: az Alsóerdő ugyanis minden törekvés ellenére továbbra sincs ott a kivételezett listán.
 - Évtizedesek az Alsóerdő védelem alá helyezésére irányuló törekvéseink - kezdte Tombi Lajos, aki a mostani döntés előkészítése és meghozatala idején még alpolgármesterként működött közre, jelenleg pedig már mint környezetvédelmi tanácsnok illetékes. - Egyszer már eljutottunk a siker kapujába a kezelő állami erdészettel: a területből 15 hektáros részt igyekeztünk megszerezni, hogy jólétiként működtessük, s bár a megfelelő, 30-40 hektáros csereterületet is letettük erdőtelepítésre, a civil zöldek ellenállásán a dolog végül megbukott. Tavaly újra elindítottuk a tárgyalásokat, de a folyamatot még nem sikerült lezárni. Ám biztos vagyok benne, hogy az egész csak idő kérdése.
Vélhetően nem nagyon van városlakó, aki ne értene egyet azzal, hogy az Alsóerdő szép.
A védettségi lista most így is öt elemmel bővült: a Parkerdő, a Pálosfai-patak völgye, a Bozsoki-domb, innen nem messze a Szabadság utcán lévő gömbkőris fasor, valamint egy az Andráshida utcában található park révén.
- Nem vitás: az Alsóerdő megszerzése lett volna a legnagyobb dobás - értett egyet a felvetéssel Tombi Lajos. - De az sem kis dolog, ami történt. Vegyük a Bozsoki-dombot, amely miatt pár éve sok kritikát kaptunk természetvédőktől, amiért az egyik felét bányászat keretében hasznosítottuk. Kiderült: a terület védett értékei megmaradtak, a rendezés pedig jó volt arra, hogy a környék illegális szemétlerakói felszámolódtak. Vagy ott van a szeméttelep melletti dombról induló, s a várost megkerülve a Zalába ömlő Pálosfai-patak völgye, mely a kőolajbányászat lezárulta után éled újra. Ezek a példák azt mutatják, hogy ésszerű emberi beavatkozás mellett a természet értékei igenis megőrizhetők.
- Nyilvánvaló: önmagában nem sokat jelent, hogy kibővítettünk egy rendeletet - reagált Tombi Lajos a „mi következik a helyi védettség címkéből?” kérdésünkre. - További tennivalók vannak: a védettség tényét közhírré tenni, az ezt megalapozó természeti értékeket bemutatni, s persze meg is védeni őket. Ezzel a döntéssel annyi lett a védett erdő a városban, hogy akár főállású erdészt is el tudnék képzelni a hivatalba. De parkőri szolgálat felállítását is érdemes lenne megfontolni. Varga Andor


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.