Véres őserdei háború (Új Szó)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2005. február 18.
Katonákat vezényeltek Pará államba egy amerikai apáca megölése nyomán
A mozgósítást José Alencar brazil alelnök, egyben az ország védelmi minisztere rendelte el. Luiz Inacio Lula Da Silva elnök is félbeszakította szurinámi látogatását és hazatért a konfliktus hírére. A döntést kedd este hozták meg, néhány órával azután, hogy több ezren kísérték végső útjára Anapu városában a 73 éves Dorothy Stangot, akit bérgyilkosok lőttek agyon egy fejlesztés alatt álló fakitermelő üzemnél.
Õ volt a legismertebb amazóniai aktivista, akivel Chico Mendes környezetvédő 1988-as megölése óta végeztek. A temetés idején az államban meggyilkoltak egy parasztot és egy volt szakszervezeti vezetőt is.



Dorothy Stang nővér már évtizedek óta élt az őserdő határán, és nagy népszerűségre tett szert a környék földművesei körében, mint jogaik és a természet védelmezője. Segítette például azokat földnélküli parasztokat, akik közül az államfő 400 ezer családnak 2006-ra letelepedést ígért, s akik ezen felbátorodva földeket kezdtek foglalni maguknak. Felemelte szavát a Pará államban gyakori rabszolgamunka ellen is.
A hívek szerdán egy nagy, durván faragott keresztet állítottak fel annak a sáros útnak a közepén, ahol Dorothy nővért megölték.
A katonaság bevetésétől a helyiek a rend helyreállítását remélik. Attól tartanak ugyanis, hogy a hatóságok kemény fellépése és a vitás kérdések rendezése nélkül végzetesen elszabadulhatnak az indulatok a telepesek, a földspekulánsok és a fakitermelők között. Ez utóbbiak a gazdag földbirtokosokkal együtt gyakran fogadnak fel bérgyilkosokat ellenfeleik likvidálására.
A Brazíliában 1985 és 2004 között megölt parasztok 40 százaléka Pará államban halt meg. A Lelkipásztori Földbizottság (CPT) nevű katolikus emberi jogi szervezet adatai szerint az 523 gyilkosságból mindössze 10 eset került bíróság elé.
A környezetvédők szerint viszont a katonák odavezénylése csupán sürgős szükségmegoldás. A közelmúltban például a fakitermelők és a farmerek úttorlaszos tüntetésének hatására a kormány újra kiadott néhány korábban már visszavont fakitermelési engedélyt. Nilo D’Avila, a Greenpeace nemzetközi környezetvédő mozgalom amazóniai programjának koordinátora emlékezetett arra, hogy Lula Da Silva kormánya két éve mondja: robbanásveszélyes a helyzet Parában, ennek ellenére semmit sem tettek a megoldás érdekében.

 


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.