2010. december. 20. - Egy-két évi kertészkedés után, mint villámcsapás
ért a felismerés, miként a krumplit és a sárgarépát, úgy akár
karácsonyfát is megtermelhetem a családnak. Erdész barátunktól több ízben is kaptunk fenyőfa csemetéket, az első széria az idén lett vágásérett, mondhatjuk úgy is, elérkezett az első karácsonyfaszüret ideje.
Rögös út vezetett idáig. A kezdő csapatból például csak három érte meg a tisztes karácsonyfa kort, egy elszáradt, három pedig rejtélyes módon eltűnt. Férjem a vakondokat gyanúsította, én pedig őt. A következő, immár negyven csemetés adományból öt maradt életben, a harminc apró fenyőgyerekből álló iskolán lazán végigvágtatott fűnyíró traktorral a szomszédban vendégeskedő fiatalember.
A legújabb ültetvényt már kerítéssel vettem körbe, szörnyen néz ki, de legalább biztonságban cseperednek a karácsonyfa növedékek.
Karácsonyfának valót mi magunk is nevelhetünk - nagy türelemmel.
Egy éve aztán elkezdtem gyűjtögetni a fenyőmagot. Ha valahol utamba akad egy szép örökzöld, addig nem nyugszom, amíg tobozt nem szerzek róla. A magok termőképességéről könnyen meggyőződhetünk, kettévágunk néhányat, s ha a belsejük nedves és kellemes fenyő illatú, akkor minden rendben, társait bátran elültethetjük. Persze majd csak február végén, március elején. Akkor egy műanyag ládát háromnegyed részig megtöltünk virágfölddel, szép sorban ráfektetjük a magokat, betakargatjuk egy centi vastag puha, meleg földdel, jól megöntözzük, a ládára folpack-fóliát borítunk, természetesen úgy, hogy legalább két centi levegő maradjon a föld és a fólia között. A fenyőbölcsőket olyan helyre rakjuk, ahol bőven kapnak fényt, s ha 2-3 hét múlva kidugják zöld buksijukat az első hajtások, levehetjük a ládáról fóliát. A kezdetektől vigyázzunk arra, hogy a föld állandóan nedves legyen. Amikor a magoncok 5-6 centisre cseperedtek, át lehet ültetni őket apró cserepekbe, alul kilyukasztott tejfölös poharakba. Ha már 10 centisnél is magasabbak, be lehet íratni őket a faiskolába, vagyis kiültethetjük őket a földdel együtt a kertbe, egy sorba, egymástól 20 centi távolságra. Amikor már jól megerősödtek, s nőttek még 20-30 centit, végleges helyükre ültethetők. Ha már itt is begyökeresedtek ez a legkritikusabb, s elhúzódó folyamat, mert nagyon lassan növekszik a gyökerük viszonylag kevés törődést igényelnek, szinte magukra lehet hagyni őket.
A legszebb dísz a fenyőfán természetesen a frissen hullott hó...
A december amúgy jó hónap a tobozgyűjtésre, mire az előkészületekkel végzünk, hipp-hopp, vége a télnek, s kezdhetjük is az ültetést.
A karácsonyfáim persze nem érlelnek tobozt, kicsit sajnálom is őket kivágni, de kárpótlásul majd ünneplőbe öltöztetjük őket. Karácsonyfánk tehát már van, jöhet a szenteste gyertyafénnyel, csillagszóróval, ünnepi vacsorával. Fincza Zsuzsa
Karácsonyfaszüret idején tobozgyűjtés, fenyőmag-vizittel (Zalai Hírlap)
- Főszerkesztő
- Napilapok
- Találatok: 718