A famaffia végzett Csala Zsolttal? (Krónika)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2011. április 26. - A Gyergyóalfaluban keringő mendemondák szerint Csala Zsolt meggyilkolása összefüggésben lehet a térségben folyó törvénytelen fakitermeléssel. Egyesek szerint az alpolgármester a famaffia leszámolásának áldozata lett. Csala Zsoltot nagypénteken, az esti órákban gyilkolták meg borzonti nyaralójában. Halálát három lövés okozta, amelyek közül kettőt egészen közelről adtak le. A Gyergyó-medencei nagyközségben eluralkodott a félelem, többen azt mondják: „ezek után bárki lehet a következő”. Az elkövető után a Hargita megyei Törvényszék melletti Ügyészség nyomoz, amely az ügy részleteit illetően teljes hírzárlatot rendelt el.

 Gyászol a község apraja-nagyja
Gyergyóalfalu gyászban van, az utcákon csak sötét ruhába öltözött embereket látni, többségük kitér az újságírók elől. Az üzletekben is feketébe öltözött kiszolgálókat látni, a polgármesteri hivatal valamennyi irodájában mécses ég és nem ritka látvány a könnyező tisztviselő. Még a Faludy-feszt nevű kulturális rendezvényt is elhalasztották a történtekre való tekintettel. „A gyilkos még szabadlábon van, és bárki lehet a következő” – fogalmazott az egyik atyafi kifejtve, hogy óriási nyomás nehezedik a község valamennyi lakójára, ami csak azután fog feloldódni miután fény derül a tettes kilétére. „A legjobb barátomat veszítettem el, aki olyan volt, mintha testvérem lenne” – nyilatkozta az újságíróknak György István polgármester. Mint mondta: számára teljesen nyilvánvaló, hogy „kivégzés történt”.

A jó gazda
A 43 éves Csala Zsolt – két kiskorú gyermek édesapja – tizenegy éve töltötte be Gyergyóalfaluban az alpolgármesteri tisztséget. Az önkormányzatban többek szerint a jó gazda szerepét töltötte be, mindig, mindenhol ott volt, ahol segíteni kellett, mindenki panaszát meghallgatta és igyekezett mindenkinek segíteni a legjobb tudása szerint.
„Bármilyen problémát meg lehetett vele beszélni, tiszteletmegadó, iskolázott, talpig úriember volt” – jelentette ki a Krónika kérdéséra Gál Adalbert mezőőr, akinek Csala Zsolt öt évig volt a főnöke.
Csala egyébként halála napján is azért ment az erdőre, hogy facsemetéket ültessen a Föld napja tiszteletére. Hazatérőben lemaradt társától, Krizbai Levente földmérő mérnöktől és hétvégi villájába ment. Azt azonban nem tudni, hogy miért tért vissza az otthona felé vezető útról. A faluban keringő mendemondák szerint állítólag azért, mert be akart fűteni a villába, ugyanis húsvétra vendégeket várt. Mások viszont azt beszélik, hogy orvul lépre csalták azzal a telefonon közölt ürüggyel, hogy ég a háza.

Lövések az erdő alatt
A rendőrségi jelentés szerint a Borzont közelében lévő hétvégi házában találkozott gyilkosával, aki három golyóval végzett vele. A rendőrségi közlemény szerint nagypénteken a kora eseti órákban több lövést is hallottak az alpolgármester hétvégi házának közelében, az előzetes kórbonctani jelentés szerint haslövés okozta a halálát.
Az ügyben a Hargita megyei Törvényszék ügyészsége vizsgálódik, a nyomozást személyesen a főügyész vezeti. „Egyelőre zajlik a nyomozás, semmilyen részlettel nem szolgálhatunk” – jelentette ki a Krónika kérdésére Gheorghe Filip rendőrségi sajtószóvivő, aki szerint jelenleg vizsgálják a holttesten talált lövésnyomokat, illetve egyéb sérüléseket. Ugyanakkor labor- és ballisztikai vizsgálatokat is végeznek hogy megállapítsák: milyen fegyverből adták le a lövéseket.

Rettegés és fenyegetőzések
Gyergyóalfaluban egyébként néhány éve rendszeresek a zavargások, utóbb – mint beszámoltunk róla – elégedetlenkedő közbirtokossági tagok tartottak éjjel-nappal ülősztrájkot a közbirtokosság székházában.
Korábban – éppen egy évvel ezelőtt – ismeretlen tettesek a saját otthonában megverték Pál Imrét, a közbirtokosság elnöki tisztségére aspiráló férfit. Pál Imre azonban mereven elzárkózott a Krónika kérdésétől, miszerint lát-e összefüggést az alpolgármester erőszakos halála és az egy évvel ezelőtti megveretése között. Pál úgy fogalmazott: „a pi..ás világban nem válaszolok a Krónika semmilyen kérdésére”.
A községben egyébként többen is úgy vélik, hogy lehet összefüggés a két erőszakos cselekmény között, György István polgármester viszont úgy fogalmazott: „nem tudom, nem merem összefüggésbe hozni a két cselekményt”. A faluban szárnyra kelt mendemondák szerint azonban a polgármestert is állítólag megfenyegették. „A legfájóbb az, hogy olyan vélemények is elhangzottak: kár, hogy nem volt ott a másik is. A másik pedig én vagyok...” – fejtette ki könnyeivel küszködve a polgármester, aki nem cáfolta a híresztelést.

Garda Dezső nem nyilatkozik
Az ügyben nem óhajtott állást foglalni Garda Dezső egykori RMDSZ-es képviselő, aki a román parlamentben többször is interpellált a vidéken zajló törvénytelen fakitermelések kapcsán. „Amíg küzdöttem az emberek jogaiért, senki nem állt mellém, beleértve a Krónikát is” – szögezte le kérdésünkre Garda kifejtve, hogy már nem aktív tagja a politikai életnek és nem óhajt véleményt nyilvánítani az ügyben. Jánossy Alíz


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.