Veszélyben a magyar fajok (Blikk)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 

2005. március 8.
Agresszív amerikai rokona miatt eltűnhet a fákról a vörös mókus
A vidrákat fenyegetik a mosómedvék; Az akác nitrogénnel dúsítja a talajt; Az ázsiai amur eleszi a ponty élelmét; A parlagfű Amerikából érkezett vetőmaggal
MAGYARORSZÁG - Kínában honos, gyapjas ollós rákot fogott ki á Dunából egy mohácsi halász. A kártékony és betegséget hordozó állat megjelenése ismét rávilágított az országba behurcolt állatok okozta biológiai veszélyekre A tét óriási: olyan, az országban őshonos fajok halhatnak ki, mint a vörös mókus, a mocsári teknős vagy jó néhány növényfaj.

Az ázsiai rák nagyon agresszíven terjeszkedik: kipusztítja a folyó apró élőlényeit, rákokat, csigákat, kagylókat és férgeket.
A szenzációs zsákmányt egy mohácsi halász fogta ki.
- Amikor felhúztam a hálót, megdöbbentem. Nem láttam még ilyen, csúfságot - hüledezett Bencsik Pál, aki azonnal riasztotta a Duna—Dráva Nemzeti Parkot.
- Ez a rák nagyon veszélyes - magyarázta Deme Tamás természetvédelmi őr. — Az állatot lehetetlen kiirtani, mivel hihetetlenül szapora, akár egymillió petét is lerak.
A gyapjas ollós rák megjelenése azonban nem rendkívüli jelenség: feltehetőleg egy kínai hajóval érkezett Németországba, majd a Rajnán évickélt le a Dunára.
Az 1950-es években repülőn érkezett Amerikából a krumplibogár, 1995-ben Belgrádból pedig a kukoricabogár, amelyek azonnal nekiesnek, és le zabálják az útjukba kerülő növényeket.
- Ezekre az invazív fajokra jellemző, hogy rendkívül nagy a tűrőképességük, és agresszívek, ezáltal kiszorítják élőhelyükről őshonos társaikat – mondja Mihály Botond, a Természetvédelmi Hivatal osztályvezetője.
Sajnos a veszély több, kedvelt állatfajt is fenyeget. A mocsári teknősök napjai is meg
vannak számlálva, ugyanis aggasztó mértékben elszaporodtak a hobbiállatként hazánkba került vörös fülű ékszerteknősök.
A víz alatti világot is megbolygatták az erőszakos betelepítések: az Ázsiából származó amur például a ponty elől eszi el a táplálékot.
Több százezer allergiás rémálma, a parlagfű is jövevényként, vetőmaggal érkezett hazánkba. De problémát jelent a Soroksári-Duna-ágba került kagylótutaj nevű növény, amely akváriumok dísze. A folyóba kerülve azonnal „elszívta" az oxigént a vízből.  A „betolakodó" fajoknak a listája pedig csak bővülni fog,
Kisállat kereskedésekben kapható már a tengerentúlról érkezett szürke mókus, amely kiszabadul a természetbe, elszedi a táplálékot a vörös mókus elől. A szürke színű állat egyébként Angliában és Olaszországban már problémákat okoz - magyarázza Mihály.
-A mókushoz hasonlóan veszélyes a kígyófejű hal is, amelyet ha élővízbe engednek, rögtön megeszi a többi kopoltyúst.
 Csikós-Fóris

Halálos kórt is terjeszt a gyapjas ollós rák  
A gyapjas ollós rák Kínában egy olyan tüdőgyulladást okozó vírust terjeszt, ami halálos az ember számára, azonban azt egyelőre nem tudni, hogy a Dunában kifogott ízeltlábúakban benne van-e a vírus. Dél-Kínában egyébként közkedvelt csemege az állat húsa.

 


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.