2005. március 2.
Eddig hét alkalommal szervezték meg az Európai Vidékfejlesztő Egyetemet, amelynek munkájában az Agrya megyei egyesülete hivatalosan 1998 óta működik közre.
Báli István 2000-től - Kelet-Közép-Európában egyedüli elnökségi tagja az Európai Vidékfejlesztő Egyetemért Egyesületnek, így részt vett a minap a portugáliai Alvitóban megrendezett ülésen, ahol a hálózat kiszélesítéséről tárgyaltak, s ahol határozat született arról, hogy a nyolcadik találkozó színhelye 2006 júniusában megyénk lesz.
Szelídgesztenye- és paratölgyerdők, olajfák és narancsligetek övezte kanyargós utak vezetnek a Tejó folyón túlra, a dél-portugáliai Alentejo vidékére, az Európai Vidékfejlesztő Egyetem elnökségének ülésére. Amíg a házigazda, Camilo Mortagua kocsija megérkezik a portugál alföld ezerötszáz lelket számláló, középkori hangulatot árasztó kis településére, Alvitóba, van mit megfigyelni. A kék ég és az apró kis házak vakító fehérségének kontrasztját, a kerítéseket és templomokat. A fehér szín visszaveri a nap sugárzását, a kék szín pedig nem, engedi be a nedvességet — tartják az alentejói emberek, utalva arra, hogy a tél itt általában esős, bár a mostani kivétel, hiszen október óta egy csepp nem esett.
Az utak melletti paratölgyekről is csak kevesen tudják, hogy harminc évet kell várni az első termésre és 6-9 évenként lehet szüretelni, ami igen jól jövedelmez tulajdonosának.
Camilo Mortagua az európai vidékfejlesztő programok szakértője. Segítségével már sok elmaradott térség, település, falusi közösség élvezhette Alentejo régióban az európai közösség, majd később az unió vidékfejlesztésre szánt támogatását. Kétségtelen, hogy Írország mellett Portugália lett az EU legjobb tanulója - ezt az idelátogató tapasztalhatja. Az 1986-os csatlakozást követően a fejlett országhoz képest évszázadokkal elmaradott óceánparti ország nagyon sokat fejlődött. Új utak, autópályák, luxusszállodák, éttermek és vendégfogadók épültek. A kézműves hagyományok; ápolását szolgálják a szőnyegszövéssel, kerámiakészítéssel és régi mesterségek újraélesztésével foglalkozó közösségi házak.
Az Európai Vidékfejlesztő Egyetemet eddig hét alkalom mai rendezték meg, legutóbb az angliai Oxfordban. Az Alvitóban megtartott elnökségi ülésen a hálózat kiszélesítését, az újonnan csatlakozó országok felé való nyitást jelölték meg fő célként, s döntöttek arról, hogy a nyolcadik találkozó színhelye 2006 júniusában Magyarország, azon belül megyénk legyen.
Az Európai Vidékfejlesztő Egyetemért Egyesület felkérte az Agrya megyei egyesületet, hogy a megyei népfőiskolával közösen —, amely 2004-ben csatlakozott az európai hálózathoz hozzon létre egy nemzeti szekciót és egy közép-kelet-európai központot. A vidékfejlesztő egyesület elnökségi döntése értelmében idén májusban megyénkben rendezné meg soron következő közgyűlését, melynek egyik feladata a 2006-os egyetem előkészítése lesz. A megyénkbe érkező külföldi szakemberek ezzel hatékony segítséget tudnának adni a vidékfejlesztés új modelljének sikeres megvalósításához, amely az integrált, térségi fejlesztése két, az alulról jövő kezdeményezéseket, a vidéki térségek közötti együttműködéseket és a hálózatépítést támogatja.
Hálózat a vidék felemelkedésért
Az Európai Vidékfejlesztő Egyetemet1988-ban hozták létre Párizsban. Legfőbb célja a vidéki élet-és munkalehetőségek javítása, a fenntartható jövedelemszerzési források feltárása, életképes vidéki közösségek létrehozása. Különböző programjaival ösztönzi a vidéken élőket arra, hogy vegyenek részt egy kiegyensúlyozottabb, kreatívabb és szociálisabb Európa felépítésében. Az Európai Vidékfejlesztő Egyetemért Egyesület az Európai Bizottság illetékes testülete mellett működik, konzultatív, tanácsadó szervezetként.