2011. május 11. - Ősidők óta különös vonzalmat érzünk a madarak és a fák iránt. Amikor ismét halljuk éneküket és látjuk a zöldjüket, a legbensőnkben érezzük, hogy május a természet ünnepe. Még az sem baj, hogy az erdő mélyén elmegy a térerő, s a mobiltelefonunk meghal. Így biztosított a teljes nyugalmunk.
Somogy az ország erdőben leggazdagabb megyéje, felszínét mintegy 27 százalékban borítják fák. Itt él a tölgyfa ágai között a macskabagoly, egerekre és pockokra vadásznak a rókák, fészket építenek az Európában egyedülálló rétisasok, felreppennek a színes pillangók, és a Dráva mentén fészkel csodás védett madarunk, a kis csér. Színes és értékes kavalkád ez, amit a madarak és fák napján a gyerekek élvezettel fedeznek fel. Ők még időt és energiát nem sajnálva felveszik a túrabakancsot, hogy keresztül-kasul bejárva a réteket, mezőket, erdőket, megismerjék a különleges, somogyi kincseket. Megtanulják tisztelni a természetet, elkötelezettek lehetnek az állatok és növények védelme iránt. Ezügyben mi, felnőttek tanulhatnánk tőlük valami rendkívül fontosat.A természettől évszázadok óta folyamatosan, s növekvő hatékonysággal raboljuk el, amit csak lehet, ennek következménye a rémítő klímaváltozás, a földgolyó melegedése. Az emberi felelőtlenségnek az erdőben sincs határa; a „nagyok” pénzt hajszolva hektárszám vágják ki a fát, a „kicsik” eldobálják az üres műanyag palackot.
Vajon meddig lesz képes az erdő-mező velünk együtt élni? Mert ne kételkedjünk, hogy a természet rendbe teszi majd magát, hiszen túlélte a dinoszauruszok pusztulását is. Jobb ha tudjuk: ha a természetet védjük, akkor magunkat védjük. Jeki Gabriella