Jogszerű fapusztítás (Magyar Nemzet)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2011. május 27. - Hektárnyi területet taroltak le a Szent Mihály-domb lábánál Engedéllyel kopaszítottak le egy közkedvelt fás, egyhektárnyi magánterületet a Vonyarcvashegy melletti Szent Mihály-domb lábánál. A település polgármestere, Péter Károly lapunknak elmondta, a korábbi erdő helyett mostantól a telefonvezetékeket és az oszlopokat csodálhatják a falubeliek és a kirándulók. A kopár táj mellett kerékpárút vezet el, az aljában pihenőhelyet alakítottak ki szalonnasütővel, padokkal, és éppen a napokban nyertek egy uniós pályázatot, hogy a Natrura 2000 védettsége alatt álló Szent Mihály-domb környékét szépítsék. A polgármester szerint valóban volt néhány korhadt fa, de a feldaraboltak között jócskán akadt fiatal, egészséges jegenye és nyír is. Ügy vélte, rossz lehet a szabályozás, ha ezt a pusztítást jogosan megtehette a tulajdonos. Az ügyet tisztázandó, levélben fordultak az engedélyt kiadó erdészeti hatósághoz.
- Egy réten álló öreg, rossz állapotban lévő nyárfacsoportot vágatott ki a terület tulajdonosa, szándékát előre bejelentette az erdészetnél, és engedélyt kapott rá - tájékoztatta lapunkat Vaspöri Ferenci Veszprém Megyei Kormányhivatal Erdészeti Igazgatóságának vezetője. Elmondta, a terület nem minősül erdőnek, ezért tarvágásról sem lehet szó. A tulajdonos korábban arra hivatkozva döntött a fák kivágása mellett, hogy az egyik rádőlt az ott futó telefonvezetékre, megrongálta az oszlopot is és ebből kellemetlenségei támadtak. Az igazgató hozzáfűzte: a nyárfák átlagos élettartama 35-50 év, itt körülbelül ötvenéves fákról volt szó, s az érintett térség nem áll védelem alatt. Különleges érték, például értékes szaporítóanyag megsemmisülése vagy meghatározó táj vagy tájelem esetén a hatóság megakadályozhatja a fák kivágását, de ebben az esetben erről nem volt szó. Ráadásul az erdészet nem vállalhatja annak felelősségét, hogy később a fák vezetékeket rongáljanak meg. Egy erdész tegnap felmérte, hogy a tulajdonos 25 köbméter nyárfát, azaz akkora mennyiséget vágott ki, mint amekkorát korábban bejelentett.
- Vegetációs időszakban sem fákat, sem bokrokat nem szerencsés kivágni - tájékoztatta lapunkat Petróczi Imre, a közelben húzódó Balaton-felvidék Nemzeti Park igazgatóhelyettese. Elmondta, a kivágásnak ilyenkor nemcsak a fák és bokrok, hanem a rajtuk fészkelő madarak, ott élő rovarok élőhelye is áldozatul esik. Ráadásul ezeket a munkákat azért is időzítik a télre, hogy a nagy gépekkel ne tapossák össze a növényzetet. Kivételek azonban vannak, ilyen például, ha betegség, vagy veszély miatt nem lehet késlekedni a fák kivágásával. G. Juhász Judit


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.