Erdőjárásra várom a tiltakozókat (Új Dunántúli Napló)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2011. május 28. - A tarvágás ellen tiltakozók jó lenne, ha tudnák, hogy a hazai erdészek 55 év alatt 800 ezer hektár új erdőt teremtettek A Postabontás rovatban Kellermayer Miklós egyetemi tanár, emeritus professzor és a Civilek a Mecsekért Mozgalom képviselője is reagált a lapban megjelent, Ne az erdészektől féltsék az erdőt! című levelemre.
Fontos lenne tudnia mindenkinek, aki hozzászól a témához, hogy ma Magyarországon eredete szerint kétféle erdő van. Természetes és mesterséges. Rendeltetése szerint vannak védő erdők, védett erdők, egyéb gazdasági erdők, egészségügyi-szociális, turisztikai erdők, oktatás-kutatási erdők és faanyagtermelést szolgáló erdők. Rendeltetése szerint mind a hatféle erdőben, a világon egyedülálló módon, Magyarországon Mária Terézia óta üzemterv szerinti erdőgazdálkodás folyik. Az üzemterveket 10 évre a kormányhivatalok erdészeti igazgatóságai készítik el az erdőtörvény előírásainak megfelelően, figyelembe véve a NATURA 2000 és a nemzeti parkok szakembereinek véleményét, javaslatait, előírásait. Az erdőgazdálkodás engedélyköteles tevékenység. Az engedélyben szereplő előírásokat hatósági ellenőrzés mellett folytatja az erdőgazdálkodó, függetlenül attól, hogy ő-e a tulajdonos, vagy csak megbízott. Ha a gazdálkodó eltér az engedélyezett munkáktól, vagy azokat nem hajtja végre, szigorú bírságot szab ki az erdészeti igazgatóság.
Amit nem tudnak a tarvágások ellen tiltakozók, az az, hogy minden tájegységnek más a gazdálkodása, munkafolyamatai, lehetőségei. A hegyvidéki erdőgazdálkodást (Mecsek), a dombvidéki erdőgazdálkodást (Somogyi-, Tolnai-dombság), a síkvidéki erdőgazdálkodást (pl. Ormánság), vagy az ártéri erdőgazdálkodást (Duna, Dráva) nem lehet egy kalap alá vonni. Ezt jó lenne, ha azok is megértenék, akiknek fogalmuk sincs, mit jelent az, hogy erdőgazdálkodás.
A további nyilatkozatháború elkerülése érdekében felajánlom, hogy Kellermayer tanár úr, a Civilek a Mecsekért Mozgalom vezetői és néhány tagja (összesen 15 ember) határozzanak meg egy időpontot, amikor autóbuszt küldhetek értük Pécsre: meghívom őket egy ormánsági erdőjárásra, „gyalogtúrára", és győződjenek meg személyesen arról, amiről ítéletet mondanak.
A séta végén meghívom őket egy vadpörköltre, üdítőre, hátha a látottak alapján megváltozik a véleményük. Bízom benne, hogy másképpen ítélik meg azokat az erdészeket, akik életüket tették fel a magyar erdőgazdálkodásra és 55 év alatt 800 ezer hektár új erdőt teremtettek. FÖRSTER GYULA, NYUGDÍJAS ERDÉSZ


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.