Átalakulhat a vidék képe (Fejér Megyei Hírlap)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2011. augusztus 13. - Ahol tájjellegű, természetkímélő gazdálkodás folytatható Fejér megye (ki) - Az új földtörvény értelmében használatba adhatják földjeiket a nemzeti parkok. Nem pályázhat az, a kit természetvédelmi bírsággal sújtottak vagy elítéltek.
A parlament júliusban módosította a földügyi törvényeket, az ezek részletszabályait tartalmazó kormányrendelet megteremti annak lehetőségét, hogy a nemzeti parki igazgatóságok területeiket használatba adják - derül ki a kormány honlapján található szövegből.
E szerint a nemzeti parkok vagyonkezelésében több mint 290 ezer hektár állami tulajdonú védett terület van. A védett természeti és a Natura 2000 területeken tájjellegű, természetkímélő gazdálkodás folytatható. A rendelet indoklása megjegyzi, hogy akkor a legeredményesebb e területek védelme, ha a vagyonkezelő és a természetvédelmi kezelő egyaránt a nemzeti parki igazgatóság. A rendelet szerint az ilyen területeket akkor használja a nemzeti park, ha azokon a gazdálkodás nem lehetséges, illetve erdő sem adható használatba. A használatba adás 5 hektár alatt pályázat nélkül is történhet, fölötte kötelező a pályázat, de nem vehet részt azon az, akit 5 éven belül természetvédelmi bírsággal sújtottak, illetve természetkárosító bűntett miatt jogerősen elítéltek.
A minap megjelent a tanyafejlesztési programról szóló rendelet is a Magyar Közlönyben. Az összesen 825 millió forintra szeptember l-jétől 30-áig pályázhatnak az érintett őstermelők, családi gazdálkodók, önkormányzatok, kistérségi társulások és tanyagondnoki szervezetek. A pályázatokat a Vidékfejlesztési, Képzési és Szaktanácsadási Intézet (VKSZI) bírálja el legfeljebb 60 napos elbírálási idővel, és a támogatott pályázókkal 30 napon belül szerződést is köt. A tanyafejlesztési program kiemelt célja a tanyarendszer korszerű megújítása, valamint az ott élők helyzetének, gazdálkodásának támogatása. Jellegzetes földrajzi, építészeti, nyelvi, néprajzi és tájképi sajátosságai alapján a tanyás településrendszer a magyar nemzeti örökség és egyben az európai örökség részét képezi.

A programra fordítható 825 millió forint összesen 207 településen vehető igénybe, a támogatás mértéke települési és térségi fejlesztéseknél a beruházás teljes költségének 90, amíg a tanyagazdaságok fejlesztésénél  75 százaléka. Előleg is igényelhető, ami a megítélt támogatás összegének legfeljebb 25 százaléka lehet.

A tanyaprogram legfontosabb pályázati céljai: a rossz állapotú utak felújítása, az ehhez szükséges gépek beszerzése, a tanyai áruk piacra jutásának elősegítése, állatállomány kialakítása, bővítése, térségi tanyafejlesztési programok kidolgozása, vetőmag és gyümölcsfa beszerzése, a tanyák energiaellátásának és ivóvízellátásának javítása, a tanyagondnoki szolgálat fejlesztése, valamint a gazdálkodáshoz szükséges eszközök, épületek korszerűsítése.
A tanyaprogram nem muzeális értékekre és nosztalgiázásra épül. A szerves fejlődésben kialakult külterületi gazdálkodási, élet-, és települési forma fontos része a jövő korszerű mezőgazdaságának és vidékfejlesztésének. Ezek a tájak a fenntartható fejlődés, a többfunkciós mezőgazdaság Európában kialakult fejlesztési modelljének mintapéldái lehetnek. Ennek sikeres megvalósításához járulnak hozzá a pályázaton elnyerhető források.





© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.