Számolják az erdei fülesbaglyokat (Zalai Hírlap)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2005. március 9.
Az adatokat a káros hatások elleni fellépéshez is felhasználják Nagykanizsa (sz. a.)
– A túrkevei Nimfea Egyesület országos felhívásához csatlakozva bagolyszámlálási akciót szervez a Kerecsen Természetvédelmi és Turisztikai Egyesület a dél-zalai településeken.

A túrkevei szervezet már évekkel ezelőtt meghirdette a telelő baglyok egyedszámának felmérését célzó programját. Felhívásuk célja: a kemény hideggel járó téli hónapokra általában a védettebb lakott területeken lévő örökzöldekre ideiglenesen átköltöző erdei
fülesbaglyokat diákok bevonásával megszámolni, s az eredményeket összesítve országos adatbázist létrehozni.  
– Egyesületünket is megkereste a Nimfea, és felajánlották, hogy csatlakozzunk a programjukhoz - magyarázta Tóth Krisztián, a Kerecsen elnöke. Természetesen örömmel veszünk részt a munkában. Feladatul kaptuk, hogy általános iskolákkal vegyük fel a kapcsolatot, és a diákok segítségével mérjük fel a téli hónapokban lakott területekre
beköltöző erdei fülesbaglyok (latin nevén: asio otus) egyedszámát.  
A Kerecsen egyesület két dél-zalai általános iskolával együtt működve már meg is kezdte a konkrét felméréseket. A kanizsai hevesisek mellett a becsehelyi diákok is több órát töltöttek az oktatási intézmény falain kívül, a településük közterületein, természetvédők, illetve tanáraik kíséretében, erdei fülesbaglyokat keresve.
– Nagyszerű alkalom nyílik ilyenkor a természet, és persze ezen csodálatos madarak behatóbb megismerésére — tette  hozzá Tóth Krisztián.
– A  gyerekek kis szerencsével közelről láthatják a baglyokat,  s minden kérdésükre   választ  kapnak. Jövőre szeretnénk elérni, hogy még több iskola csatlakozzon a programhoz, a „Nimfea" ígérete szerint a résztvevők még kis ajándékot is kapnak.
Mint megtudtuk, a számlálás során kitöltendő lapokon a madarakat esetlegesen zavaró tényezőket is feltüntetik - így az adatok ismeretében a baglyokat érő káros hatások ellen is fel tudnának lépni a szakemberek. A kanizsai Hermann Ottó utcában is látni „betelepült"
erdei fülesbaglyokat.


 


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.