2011. október 6. - A Hubertus-ügy miatt kell távoznia az MTI értesülése
szerint Balogh Lászlónak, a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság
éléről. Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter indoklás nélkül
mentette föl Baloghot. Nekota: repül a parkigazgató
FELMENTÉS A nemzeti park szerint sem víz, hanem rét, erdő
Keddi lapunkban írtuk meg, hogyan reagál a Hubertus Bt. arra, hogy Budai Gyula elszámolási kormánybiztos után újabban Fülöp Sándor ombudsman vádolta meg a Nagyberek területét haszonbérletben hasznosító céget természetkárosítással, a vízi élő-világ veszélyeztetésével.
A bt. állásfoglalásában arra is emlékeztet: bár őket vádoljak azzal, hogy a Nagyberek egy részének, a Nekotának a vízszintcsökkentése miatt alakult ki a vészhelyzet, éppen a „Balaton-felvidéki Nemzeti Park adatai alapján a terület lombos erdő, rét, legelő és mocsár, azaz a Nekota területén állandó vízborítással fedett terület nincs nyilvántartva." A Hubertus pedig ezen állapot fenntartására vállalt kötelezettséget. A Balaton-Nagyberek területét egyébként 1908 és 1910 között az itt gazdálkodó Hunyadi grófok csapolták le, és állítottak be a ma is engedélyezett vízszinteket. Ennek előzménye és feltételé volt, hogy az 1860-as években megépült a Sió-zsilip és a déli vasút, ami végleg megszüntette az összeköttetést a Balaton és a Nagyberek között. A Hubertus honlapja szerint „a jelenlegi vízszintről nyomon követhető írásos vízjogi engedély 1967 óta áll rendelkezésre, és fontos tudni, hogy 1967 óta 17 (az 1977-es természetvédelmi területté nyilvánítás után is 13) engedélymódosítás történt, de valamennyi módosításnál ugyanazon vízszint maradt érvényben. Ez azt is jelenti, hogy a ma is érvényben levő vízszintre vonatkozó engedélyek kiadása az elmúlt 44 évben nyolc, nagy szakértelemmel rendelkező, különböző kormányokhoz köthető vízügyi szakember nevéhez fűződik." Az már Fülöp Sándor ombudsman jelentéséből is kiderült, hogy a hatóságok is hibáztak. Ebben olvasható, hogy „a terület védetté nyilvánítását követően 32 évvel született meg az a vízjogi engedély, amely a természetvédelmi értékek figyelembevételével írta elő a szükséges vízszintet, ezt az engedélyt azonban az Országos Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Főfelügyelőség megsemmisítette. A főfelügyelőség iránymutatatása alapján a megismételt eljárásban kiadott vízjogi engedély már nem vette figyelembe a terület természetvédelmi igényeit és rendeltetését.
A vízügyi hatóság által kiadott engedélyek ellentétesek az 1977 óta hatályos védetté nyilvánítási határozattal és a 2004-től kötelező Natura előírásokkal. A szükséges vízszint tartásának megkövetelése helyett a vízügyi hatóság kötelezővé tette a tökéletesen vízmentes állapot fenntartását az év kilenc hónapjában." F.L.