A népes túzokállomány páratlan természeti érték (Békés Megyei Hírlap)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
Image2005. március 18.
RÉHELY Már harminc éve védik Európa legnagyobb testű madarát
Dévaványa életében meghatározó jelentőségű természeti érték a túzok. Abból a védett nagy testű madárból a legnagyobb európai populáció a sárréti város határában él. Ezért helyesen döntött a település képviselő-testülete, amikor az európai uniós csatlakozáskor a ványai túzokot hozományként ajánlotta.

Egy évszázaddal ezelőtt a Kárpát-medencében még nyolcezer túzok élt, ma viszont számuk alig éri el az ezerötszázat. A látványos fogyásban nagy szerepet játszott a föld vegyszerezése és az a tény, hogy az ember mind nagyobb területet tört fel a művelés számára. Az előbbi nemcsak a túzokot mérgezi, hanem a csibék, fő táplálékát, a rovart is elpusztítja. Sok madarat pedig az áram csap agyon, mert mivel viszonylag alacsonyan száll, nekimegy az elektromos vezetékeknek.
A déváványai túzokrezervátum élettere fogadja magába a világszerte kipusztulóban lévő túzok legéletképesebb európai állományát. A Dévaványai Tájvédelmi Körzet főleg túzokvédelem és túzoknevelés céljából 1975-ben jött létre, s a Körös—Maros Nemzeti Park megalakulásáig (1997) működött. A terület, a túzokrezervátummal együtt - dévaványai-ecsegi puszták néven — jelenleg a Körös-Maros Nemzeti Park része.
A túzokrezervátum története tulajdonképpen a volt Szegháti Állami Gazdaság réhelyi külterületének területi átadásával kezdődött. Az Országos Környezetvédelmi és Természetvédelmi Hivatal (OKTH) 3433 hektár kezelési jogát kapta meg a gazdaságtól. Ezzel a döntéssel a gazdaság is jól járt, mert a terület művelési szempontból eléggé veszteséges volt. Az OKTH számára szintén jól jött az átvétel, mert így önálló kezelésű területet kapott. Ezt követően indultak meg az építkezések, s a réhelyi volt állami gazdasági központ fokozatosan idegenforgalmi centrummá alakult át. Később földcserék és birtoknövelés révén a 3433 hektáros terület 12 800 hektárra bővült. A ványai bázis, kezdetben csak szakmai látogatókat fogadott.
A bemutatóközpont a nyolcvanas években alakult ki. A háromhektáros területen több élő túzokkal és őshonos állatokkal (magyar szürke ökör, bivaly, racka és cigájajuh ) is találkozhatnak a látogatók. A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság Dévaványa-Ecsegi Puszták Területi Egységén három, éve oktatási központ épült, ahol kulturált szálláslehetőséggel is fogadják az érdeklődőket.
A kakas 20 kilós is lehet
A Füzesgyarmat, Túrkeve, Bucsa, Gyomaendrőd által határolt területen körülbelül 370 túzok él. Egy ilyen nagytestű, védett madár eszmei értéke egymillió forint. Ez azt jelenti, mintegy 370 millió forint értékű madárállomány ellátásáról gondoskodik a Kőrös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság Dévaványa-Ecsegi Puszták Tájegysége.  A túzokkakasok akár 20 kilogrammosra is megnőhetnek, a tojók viszont csak ritka esetekben haladják meg a 3-4 kilót. Ideális környezetben átlagéletkoruk 30-40 év, de a szabadban ezt megélni szinte lehetetlenség a rókák és egyéb ragadozók pusztítása miatt. A túzok mindenevő. Éppúgy fogyaszt növényi részeket, leveleket, gyomnövényeket, mint rovarokat, férgeket, gyíkot, egeret, pockot. A túzokcsibék főleg rovarokkal táplálkoznak.


 


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.