PROGRAM Évente két alkalommal
Megyénkben április 4-től öt napig zajlik az évente két alkalommal szükségszerű róka-immunizációs program tavaszi kampánya — tudtuk meg a megyei vadászszövetség székházában tartott szakmai rendezvényen.
Mint azt dr. Losonczy Judít, a megyei állat-egészségügyi állomás főállatorvosa, valamint Heltay István, a program technikai lebonyolításáért felelős Hubertus Kft. ügyvezetője kifejtették, az elmúlt időszakban a vadászatra jogosultak a tervezett 161 rókatetem helyett 202-őt szállítottak a hatósági állatorvoshoz bevizsgálásra megyénkben. Az immunizációs akció hatásosságának ellenőrzéséhez van szükség a mintákra - területenként meghatározott számú elejtett rókát kell az állat-egészségügyi hatósághoz szállítani. Ezúttal 138-ban állapították meg ezt a számot. A kilőtt felnőtt rókákért darabonként 3300 forintot adnak az elejtőknek. A veszettség elleni tavaszi kampányt megyénkben április 4. és 9. között tartják. Á vakcinát tartalmazó csalétek-falatokat a Kecskemétről és Békéscsabáról felszálló kisrepülőkről szórják le a kijelölt területekre. A vadászatra jogosultak feladata az immunizációra figyelmeztető vörös plakátok kihelyezése, és az illetékes polgármesterek értesítése. Az állat-egészségügyi hatóság pedig ebzárlatot és legeltetési tilalmat rendel el erre az időszakra.
Dr. Kucsera László, a programért felelős Állatgyógyászati, Oltóanyag-, Gyógyszer- és Takarmány-ellenőrző Intézet munkatársa arról számolt be, hogy hazánk uniós csatlakozása óta PHARE-támogatással végzik a veszettség elleni róka-immunizációt. Az országban 1992-ben kísérleti jelleggel kezdték meg a programot, először a nyugati határszéleken. A 13 év alatt l millió 860 ezer vakcinát juttattak már ki a tervezett útvonalakon a repülőgépekből országszerte.
Mészáros Géza
Sikeres kísérlet
Az úgynevezett erdei veszettség Lengyelországból indulva az '50-es években érte el határainkat. A '60-as években kiterjedt az egész országra, s a 70-es években, már óriási gondot okozott, akkor évente mintegy 100-500 veszett rókát regisztráltak. Mivel a kilövéses gyérítés nem vezetett eredményre, a Németországban kifejlesztett, szájon át bejuttatott vakcinával kísérleteztek idehaza is – sikerrel. Magyarország dunántúli részén 1992-ben indult a program, melyet 2001-ben terjesztettek ki az egész országra.