2005. március 18.
Mintaróka: Négyezer hektáronként kell egy állat
A rókák veszettség elleni vakcinázásáról tartott értekezletet tegnap a földművelésügyi hivatal vadászati felügyelősége. Megyénkben április 4. és április 9. között helyezik el a vadászterületeken azokat a kapszulákat, amelyek a veszettség elleni oltóanyagot tartalmazzák. A munka lényegi része ezután a rókákra hárul, amennyiben le is kell nyelniük a csalogató illatú készítményt. Ahhoz azonban, hogy az állat-egészség-' ügyi hatóság pontos képet kaphasson az állatok immunitásáról, „mintarókákat" kell beszereznie. A vadászati felügyelőség azzal bízta meg tegnapi-értekezletén a megye ötvennégy területének vadászatra jogosult képviselőjét, hogy május 14. és szeptember 12. között 4000. hektáronként lőjenek ki egy felnőtt rókát, s a mintát szakszerű körülmények között juttassák el az illetékes állatorvoshoz.
A megyében összesen 101 mintarókát kell begyűjteni, ez vadászterületenként átlagosan két kilövést jelent. Heltay Andrást, Hubertus Kft. képviseletében elmondta, a vadászatra jogosult személyekre hárul az a feladat is, hogy az áprilisban esedékes vak-cinázásról plakátokkal értesítsék a lakosságot és az önkormányzatokat.
A kérdéskörrel kapcsolatban jut eszünkbe a romándi eset: tavaly szeptemberben egy
róka besétált a megyehatár melletti iskolába és ott töltött egy bő délelőttöt. Ekkor került reflektorfénybe az a tény is, hogy a vad már egy jó ideje tanyát ütött az intézmény szomszédságában. Ebből is látszik, hogy a vakcinázás kétélű fegyver, legyőzi veszettséget, de elő is segíti a rókák elszaporodását. Ugyanakkor megnyugtató lehet a tudat, hogy egészséges rókák tévednek be esetlegesen egy-egy lakott területre. Az állatok veszettségi aránya egyébként minimálisra csökkent, az pedig, több évtizede nem fordult elő, hogy a vadállat embert betegített volna meg. LB