Veszélyben van az erdő (Zalai Hírlap)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 

2005. március 17.

ImageFotó: Csóka György

Keszthely (s. j.) - A gyapjaslepke elleni védekezés érdekében a Nők a Balatonért Egyesület felhívást intéz a természetért tenni akaró emberekhez, civil szervezetekhez, önkormányzatokhoz, kérve, hogy közösen mentsék meg a kórokozó által megtámadott fákat.        
Szauer Rózsa, a NABE elnöke elmondta: tavaly robbanásszerűen jelentkezett a baj, amit sajnos nem jeleztek előre. A Balatonfelvidék tölgyeseit szinte kivétel nélkül meglepte a károkozó, mely az idén várhatóan a bükkösöket is megtámadja. Míg a tölgyeseknek alvó rügyei vannak, azaz augusztusra újra kizöldellhetnek, addig a bükkösök „végleg" elveszítik leveleiket. Ráadásul a fák annyira legyengülnek, hogy a betegségek is jobban elérhetik őket, vagy egyáltalán nem élik túl az újabb megpróbáltatásokat.
 

- Mit tehetünk? Ne várjunk a hernyók kikeléséig, a permetezésig; A fák törzsére lerakott piszkossárga színű, gyapjúszerű anyag alatt százával, sokszor ezrével rejtőző petecsomók alapján előre jelezhetők a fertőzések helyei. Ha az inváziót nem is tudjuk elkerülni (ennek megfékezése állami feladat), megakadályozni, a  közvetlen lakókörnyezetünkben 
(kertekben, parkokban, játszótereken, sétányokon, kempingekben, táborokban) sok millió lerakott petétől mentesíthetjük fáinkat – mondta. – Az eljárás egyszerű. A fák törzséről drótkefével vagy akár késsel le kell kaparni a petecsomókat egy dobozba, zacskóba, majd azokat legjobb elásni, esetleg elégetni. Ezért fordulunk minden természetszerető
emberhez, szervezethez, hogy segítsen. A munkát a napokban megkezdjük, a segíteni akarók településükön kapnak pontos információt az időpontokról – tette hozzá.

 


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.