Halász és erdész a nemzeti parkoknál (Magyar Nemzet)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2011. október 19. - Az elődöket kínos földhaszonbérleti ügyek, súlyos bizalomvesztés miatt váltotta le a miniszter Új vezetőt nevezett ki két nemzeti park élére Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter. A Bükki Nemzeti Park igazgatója Grédics Szilárd, a Balaton-felvidéki Nemzeti Park vezetője Puskás Zoltán lett. Mint arról korábban beszámoltunk, a vezetők elődeinek gyanús földbérletügyek miatt kellett távozniuk.
Halgazdálkodásban és erdőművelésben is jártas szakembereket nevezett ki a vidékfejlesztési miniszter a Balaton-felvidéki Nemzeti Park és a Bükki Nemzeti Park (BNPI) élére Grédics Szilárd és Puskás Zoltán személyében. Azt egyelőre nem tudni, hogy ez jót tesz-e a természetvédelem ügyének. Az elődök tevékenységéről mindenesetre úgy ítélték meg a döntéshozók, hogy az sokat ártott, károkat okozott az államnak, illetve bizalomvesztéshez vezetett.
Ángyán József vidékfejlesztési államtitkár legalábbis október tizedikén a partementben egy képviselői kérdésre válaszolva azt mondta, hogy a Bükki Nemzeti Park igazgatóját felmentő okiratban bizalomvesztés szerepel. Ennek egyik oka az lehetett, hogy egy olasz bérlő sorsáról döntő per tíz évig tartott, és a miniszter úgy ítélte meg, hogy ebben a nemzeti park vezetője is felelős, valamint az új pályázat előkészítő folyamata nagyon lassan zajlott. Mint arról korábban beszámoltunk, Duska Józsefnek, a BNPI vezetőjének egy bérleti szerződéssel kapcsolatos ügy miatt kellett távoznia. Az általa vezetett hivatalnak ugyanis új haszonbérleti pályázatot kellett kiírnia arra a 4200 hektárnyi területre a Borsodi Mezőség Tájvédelmi Körzetben, amelyet korábban a részben olasz tulajdonosi hátterű Mariano Kft. bérelt, jogosulatlanul. Júniusban ugyanis a Legfelsőbb Bíróság jogerős ítéletében semmisnek nyilvánította a BNPI és az olasz vállalkozás között 1995-ben létrejött kontraktust. Az említett olasz vállalkozás a valós piaci ár töredékéért bérelte a döntően termőföld besorolású területeket, amelyek után ráadásul csaknem 800 millió forint állami támogatáshoz is jutottak. A társaság a birtok egy részéért száz forintot fizetett hektáronként, ám a nagyobbik felét térítés nélkül használta. A megállapodás 1995-ös aláírásakor csak tíz esztendőre adhatták volna bérbe a földeket, ennek ellenére a szerződésben ennek kétszeresét állapították meg. Emellett a cég a természetvédelmi feladatokat sem látta el tisztességesen.
Értesüléseink szerint a Balaton-felvidéki Nemzeti Park igazgatója, Balogh László menesztését is már azóta fontolgatták a szaktárcánál, amióta felmerült, hogy a Balatonfenyves környékén lévő madárrezervátum természetkárosítását követhették el a fehérvízi területeket potom pénzért bérlő vállalkozók. Legutóbb Fülöp Sándor, a jövő nemzedékek országgyűlési biztosa állapította meg, hogy súlyosan veszélyezteti a vízi élővilágot a bérlő Hubertus Bt. tevékenysége a Nagy-bereki Fehérvíz Természetvédelmi Területen. A cég a szükséges engedélyek birtokában eresztette le a vizet a területen, a gyanú szerint azonban ezzel károsították az ottani élővilágot, így a kezelő mellett a hatóságok is vétettek. Budai Gyula elszámoltatási kormánybiztos feljelentést tett az ügyben hűtlen kezelés és természetkárosítás elkövetésének gyanúja miatt ismeretlen tettesek ellen.
A kormánybiztosi hivatal megállapította: alapos a gyanúja annak, hogy a szerződésben szereplő feltételek - vagyis a terület rendkívül olcsó, hosszú távú haszonbérlete - miatt az államot 7-8 milliárd forintos kár érte. Emellett a szerződésben több jogszabályellenes kitételt is találtak, ezért a Nemzeti Földalapkezelő Szervezetnél a szerződés semmissé nyilvánítását és a terület állami birtokba vételét is kezdeményezték.    Haraszti Gyula


MÉRNÖKÖK A PARKBAN. Grédics Szilárd Nagykanizsán (Helyesen: Sopronban – a szerk.), az Erdészeti és Faipari Egyetemen szerzett erdő-mérnöki diplomát. A Mátrai Erdő-és Fafeldolgozó Gazdaság ózdi erdészeténél kezdte pályáját erdőművelési műszaki vezetőként 1987-ben. Erdészetvezetőként dolgozott az arlói erdészetnél, majd 2004-től az Egererdő Zrt. szilvásváradi erdészetét vezette.
Puskás Zoltán a Gödöllői Agrártudományi Egyetemen végzett okleveles agrármérnökként, majd a Budapesti Gazdasági Főiskolán és a Kaposvári Egyetemen folytatta tanulmányait. A Balatoni Halászati Rt.-nél 1996-ban kezdett dolgozni kereskedelmi ügyintézőként, később vezetőként, majd a halfeldolgozó üzemet vezette. Elnöki posztot töltött be a Körösi Halértékesítő, Halfeldolgozó Szövetkezetnél, majd 2011 márciusában a Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. vezérigazgatójává nevezték ki.



© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.