Rájár a rúd a fatolvajokra (haon.hu)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2011. október 20. - Hajdúhadház – Ha nem fizetik meg a büntetést, jön a a behajtás, ha az sem vezet eredményre, akkor következik az elzárás. A törvényalkotó szerint nem életszerű az a szituáció, amikor valaki mondjuk nagyfejszével a vállán, vagy motoros fűrésszel a kezében sétál az erdőben, ezért akit rajtakapnak, az az erdőtörvény betűje szerint máris tízezer forintos bírságra számíthat. És ez még csak a szándék, ha az illető használta is a szerszámokat, akkor a büntetés ennek az öszegnek a sokszorosa lehet. És persze rendőrségi eljárás.
Nem iparszerűen
A Nyírerdő Zrt. Hajdúhadházi Erdészete összesen 5 ezer 200 hektárnyi erdőt kezel, három megye 13 településének a határában. Ebből háromezer hektár Hajdúhadházon és környékén található, és miután a településen sok a szegény ember, a legtöbb falopásos ügy is itt koncentrálódik. Hogy egy évben pontosan mennyi, az erőteljesen függ az időjárás alakulásától. Éppen ezért Dufla Ferenc, az erdészet igazgatója azt reméli, hogy idén télen talán sikerülhet a milliós összeghatár alatt tartani a fákban okozott lopási és rongálási kárt. Az erdőben, mint élőhelyben keletkező kár azonban felbecsülhetetlen.
- Nálunk nem iparszerű kitermelés folyik, mint például Ózd környékén, itt inkább a kisebb értékű falopások a jellemzőek. Ennek ellenére, ha valakit mondjuk ezer forint értékű lopott fával érünk tetten, az illetőt 30 ezer forintra büntetjük, és minden további köbméter után újabb 30 ezer forint a bírság. Ráadásul az illető elbúcsúzhat a szállítójárművétől (azt a hatóságok lefoglalják), és nagyobb elkövetési érték esetén a rendőrségi, illetve a bírósági eljárást sem ússza meg az elkövető – utalt a várható következményekre az igazgató. Kérdésünkre, hogy mi történik akkor, ha a tettes nem tudja vagy nem akarja a pénzbírságot megfizetni, Dufla Ferenc elmondta: ha valaki nem fizet, akkor következik a behajtás, végső esetben pedig az elzárás. Mint fogalmazott, éppen a közelmúltban volt ez utóbbira egy konkrét példa.
Érezhetőbb a szigor
Nagy István magán-erdőtulajdonos is azt tapasztalja, hogy az utóbbi időben hathatósabb intézkedések történnek a fatolvajokkal szemben.
“Egy korábbi falopásos ügyben nemrég volt a tárgyalás, ahol a bíró megkérdezte, hogy a kártérítés kit illet meg. Korábban az volt a gyakorlat, hogy a kártérítés kapcsán külön polgári pert kellett indítani, most viszont már a büntetőperben tisztázódott ez a kérdés” – említett egy konkrét példát állítása alátámasztására a Debrecen környékén és a megyei nyíségi részén összesen mintegy kétszáz hektárnyi erdővel rendelkező gazdálkodó. Aztán egy másik esetet is szóba hozott, amikor a nyomozó azt kérdezte tőle, akarja-e, hogy zárolják a gyanúsított vagyonát.
- Tudom, hogy hosszú időbe telik, mire sikerül rendet vágni ezen a területen, de már az is örvendetes, hogy a törvény szigora egyre inkább érvényesül – jelentette ki.



© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.