MAGYAR VADÁSZPARADICSOM (Világgazdaság)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2011. NOVEMBER 29. - VADÁSZAT A szarvasbőgéssel hazánkban is megkezdődött a vadászidény. A környező országokból az idén kevesebb vendég érkezett, a válság itt is érezteti hatását.
Az ember mindig is vadászott. Kezdetben pusztán önfenntartó mechanizmust töltött be az élelem-szerzés e formája, mára sporttá, hobbivá, sőt üzletté nőtte ki magát.
Hazánkban nagy hagyománya van a vadászatnak, ina is csaknem 1400 társaság működik, s szervezi a március elsejétől a következő év február utolsó napjáig tartó vadászati évet
A magyar táj változatossága és kitűnő élőhelyei, a hazai vadállomány kiváló genetikai adottságai alapozták meg még az előző évszázadban világhírnevünket. Főként ennek köszönhető, hogy az ország különböző helyein világrekord vagy ahhoz közeli trófeákat szereztek. Az itthoni vadászterületek sokszínűsége évente legalább 25 000 vendégvadászt vonz Ausztriából, Olaszországból, Németországból, valamint a skandináv országokból. A vadászturizmus az ország olyan területeit is érinti, amelyek kevésbé hangsúlyosak a hagyományos idegenforgalom terén.
A sikeres vadásztatáshoz elengedhetetlen, hogy minden szabályszerűen működjön, fontos előírás például, hogy vadat csak vadászati célra engedélyezett lőfegyverrel lehet elejteni Az elfogás pedig az erre a célra szolgáló hálóval, befogókarámmal, valamint engedélyezett csapdázási módszerrel lehetséges. Altató vagy bénító lövedékes fegyvert csak arra képesített vadász, a vadászati hatóság engedélyével használhat. Nem lehet figyelmen kívül hagyni azt a szabályt sem, hogy a vad keresésére, felkutatására csak olyan kutya alkalmazható, amelyet igazoltan erre képeztek ki. Vannak tiltott eszközök is. Ilyen a mérgezett hegyű és robbanófejű nyílvessző, a lőfegyverre szerelt hangtompító, a hurok, a horog vagy a verem.
Sok laikusban felmerülhet a kérdés, vajon mi történik a kilőtt állattal. Tavaly például közel 950 ezer vadat ejtettek el Magyarországon, ezek nagy része húsipari felhasználásra kerül. Az állatokat hűtőházba szállítják a vadászok, innen kerülnek a vadhúsfelvásárlókhoz. Az orv- vagy húsvadászoknak viszont az az elsődleges céljuk, hogy illegálisan jussanak hozzá a vadhúshoz. A jogosulatlan vadászat komoly gondot okoz - mondja Vajai László, a Vidékfejlesztési Minisztérium erdészeti, halászati és vadászati főosztályának vezetője. - A vadászok és a rendőr-főkapitányságok kölcsönös együttműködés keretében törekszenek mindent megtenni azért, hogy ezt a kérdést sikerüljön megoldani. A védekezés a szakmai és jogszabályi háttér kidolgozásán alapul, az azonban területfüggő, hogy hol, mit alkalmaznak. Egyre több helyen sikerül fellépni a vadászatra jogosult és a helyi rendőrhatóság közös munkája eredményeként az orvvadászok ellen.
Az „illetéktelen behatolókon" kívül az erdő más veszélyt is rejt magában. Hiába vagyunk a fegyver megfelelő oldalán, véletlenszerű, sajnálatos események előfordulnak. Évente mintegy nyolc-tíz alkalommal történik vadászbaleset, ezek közül egy-kettő sajnos halálos kimenetelű is lehet. Varga Brigitta

Fegyver és engedély
EGY PUSKA vagy íj kiválasztása szakértelmet igényel. A fegyver ára - típustól és gyártótól függően - néhány tízezer forinttól milliós nagyságrendig terjedhet.
DE A VADÁSZATHOZ nem elegendő a felszerelés: szükséges az állami vadászjegy, külföldi vendég esetén pedig a vadászati engedély. Ezen felül mindenkinek magánál kell tartania egyéni lőjegy-zékét, a fegyvertartási igazolványát, a fegyver műszaki tanúsítványát és persze a személyazonosításra szolgáló igazolványait.
HIVATÁSOS vadász pedig csak vadászkamarai tag lehet, olyan személy, akinek van vadászvizsgája, amelyet 17 éves kortól lehet tenni. Fegyvert tartani - így vadászni is - csak a 18. életév betöltése után lehet.

Szabad a préda?
VAJON kell bűntudatot érezni egy állat élete miatt? Erre a kérdésre egy Bibliaidézet adhat választ „A teremtett világgal kapcsolatban két parancsot adott számunkra az Isten. Az egyik: Hajtsátok uralmatok alá a Földet! A másik, amire kevéssé szoktunk figyelni: Óvjátok, gondozzátok, őrizzétek, ápoljátok! - mondja Vajai László. - Minden jóérzésű vadászembernek ezt, a második parancsot kell követnie, és akkor nem lehet beszélni lelkiismeret-furdalásról."



© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.