A gyapjaslepke lárvái április végén, május elején kelnek ki; Van védekezés
Nincs késésben a gyapjaslepke lárvái elleni vegyszeres védekezés - tájékoztatták lapunkat a földművelésügyi tárcánál. A lárvák április végén, május elején kelnek ki, a védekezés a kikelésük utáni napokban hatásos.
Szárnyra kapott a hír: csak napok kérdése, és kikelnek a gyapjaslepke lárvái. Ha záros határidőn belül nem permetezik be a petecsomókat, a hernyók példátlan pusztítást végeznek majd a hazai erdőkben. Egyes szakemberek becslése szerint a kártevők teljes kiirtása több milliárd forintot venne igénybe. Ehhez képest a földművelésügyi tárcánál mindössze 100 millió forintot különítettek el a vegyszeres védekezésre. A minisztérium javaslata szerint az erdőterületekre tervezett védekezés 540 millió forintos költségének 75 százalékát a központi költségvetés és az önkormányzatok, a többit az érintett gazdálkodók fedeznék. A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium erdészeti főosztályának helyettes vezetője, Szepesi András szerint ez az összeg éppen elegendő a védekezésre.
A főosztályvezető-helyettes szerint a vegyszeres védekezést csak ott szabad elvégezni, ahol nagyon indokolt, ugyanis a „nyakló nélküli" permetezés más rovarokat is elpusztítana. Szepesi leszögezte: szó sincs a lárvák néhány napon belüli kikeléséről, erre április végén, május elején kerül sor, ám a vegyszeres védekezést még ekkor sem kezdik meg. A szakemberek ugyanis megvárják azt a „lélektani pillanatot", amikor a vegyszer a leghatásosabb. Ez az időszak 10 napból áll, amely alatt a gyorsan növekvő lárvák ötször váltanak „bőrt". A vegyszeres támadást a második-harmadik váltásnál kell megindítani. A főosztályvezető-helyettes megjegyezte: ezek a kártevők ősidők óta jelen vannak hazánkban, kétségtelen azonban, hogy tavaly és idén rendkívüli módon megszaporodtak. Elmondta: nem kell tartanunk attól, hogy a hernyók felfalják valamennyi erdőnket, a természet mindig regenerálódik. A pánikot az okozta, hogy tavaly a hernyók 133 ezer hektár erdőterületen rágták le a lombokat, ez négyszerese az elmúlt évtizedekben tapasztalt legnagyobb károkozásnak.
Horváth Ildikó
Vagy nem akar vagy nem tud tenni semmit a kormány a gyapjaslepke hernyójának inváziója ellen – jelentette ki csütörtöki sajtóértekezletén az Országgyűlés Idegenforgalmi bizottságának fideszes elnöke, Lasztovicza Jenő. Két hét múlva meg kellene kezdeni a helikopteres permetezést, ám a ”kormány egyelőre csak dumál a tettek helyett” – tette hozzá. A Balaton-felvidéken a lecsupaszított erdők látványa riasztóan hat majd a turistákra, tavaly különösen a vadászturizmus esett vissza a hernyó és gyapjaslepke invázió következtében.