2012. 02. 13. - ARANYÁRBAN Mérik Az alacsony kockázat magas fokú biztonsággal párosul Jó befektetés manapság a termőföld
A termőföld az egyik legjobb befektetés. Hiszen az ára folyamatosan növekszik, az utóbbi időszakban például rövid időközönként, mintegy három-négy évente megduplázódott. A drágulás valószínűleg a jövőben is folytatódni fog, a kereslet ugyanis meghaladja a kínálatot.
Fontos érv a termőföld-befektetés mellett a magas fokú biztonság, hiszen nem lopható el, nem ég le, képes megújulni és a gazdaság általános hullámzásától is csak minimálisan függ. A tőzsdék és pénzpiacok helyzete miatt mindez nagy vonzerőt jelent a befektetők számára.
A termőföldnek az elmúlt évtizedben gyakorlatilag megtízszereződött az átlagára. Polyák László, a földpiacon érdekelt egyik jelentűs társaság a Tiszacash Zrt vezérigazgató-helyettese szerint az OTP, az FHB és cégük adatai is azt mulatják, hogy stabil, emelkedő, hosszú távú trendről van szó. - Nem tudhatjuk, hogy ez a trend meddig tart, de figyelembe véve azt, hogy a magyar földek ára, jó minőségük ellenére még mindig csak az uniós földárak töredékét teszik ki, várható a további áremelkedés –jósolta.
Hangsúlyozta, fontos érv a termőföld-befektetés mellett a magas fokú biztonság, hiszen nem lopható el, nem ég le, képes megújulni és a gazdaság általános hullámzásától is csak minimálisan függ.
A tőzsdék és pénzpiacok helyzete miatt mindez nagy vonzerőt jelent a befektetők számára.
Hosszú távon két globális trend is a termőföld felértékelődésének irányába hat a Föld felszínének mindössze 8 százaléka alkalmas mezőgazdasági művelésre, ami folyamatosan csökken. Emellett egyre nő a világ élelmiszerigénye. A szakember szerint a növekvő földárak bizonyos mértékben hatással vannak a bérleti díjakra, de a haszonbérleti díjak a földáraknál lassabban változnak. Ennek elsődleges oka, hogy a termőföldek jellemzően élőhaszonbérlettel terheltek hosszú távra, akár 15 évre is. Mivel az esetleges tulajdonosváltással a szerződés nem mondható fel (változatlan feltételekkel érvényben marad), a bérleti díj változtatása csak a bérlet lejáratakor lehetséges. A földárakra közvetlen hatást nem gyakorol a támogatások növekedése, mivel nem a tulajdonos, hanem a terület művelője jogosult a támogatásra. PolyákLászló arról is szólt, hogy erősödött a föld iránti érdeklődés. A nem szakmai befektetők, jellemzően a jelenlegi gazdasági helyzet hatására, a pénzpiacokról „menekülve" választják a termőföldet, mint biztonságos, kedvező hozam/kockázat arányú befektetési formát, de azok a gazdálkodók is szívesen bővítik a saját tulajdonú területeiket, akik megfelelő forrással rendelkeznek. A szakmai befektetők (gazdálkodók) élénkebb érdeklődése megmutatkozik abban is, hogy az előző évekhez képest jóval gyakrabban élnek elővásárlási jogukkal egy-egy földterület adásvétele során.
Az KHB elemzése szerint az országosan 7,8 millió hektárnyi termőterületnek évente körülbelül a 3 százaléka (200-250 ezer hektár) cserél gazdát. Az FHB termőföld árindexe alapján tavaly az átlagos értékesített parcellaméret 12 hektár körül volt. Az OTP értéktérképe azt mutatja, hogy Jász-Nagykun-Szolnok megyében is inkább a nagyobb, 10 hektár feletti birtokok adásvétele a jellemző.
De vajon milyen tényezők befolyásolják leginkább a földek árát? Polyák László szerint a kézenfekvő agrár-szempontokon (művelési ág, aranykorona érték, öntözési tehetőség stb.) túlmenően négy fontos paraméter emelhető ki. Ezek egyike a termőföld területi elhelyezkedése, az ország különböző részein ugyanis eltérő földárak alakultak ki, a Dunántúlon például jellemzően magasabbak a földárak, mint megyénkben. Jellemzően minél nagyobb egy birtoktest, annál magasabb a hektáronkénti ára. A terület tulajdoni viszonyai is lényegesek, ugyanaz az egy hektár terület jóval nagyobb értéket képvisel egy 50 hektáros kizárólagos tulajdonú birtok részeként, mint osztatlan közös tulajdonban lévő területként. Egy jó haszonbérleti konstrukció szintén árnövelő tényező lehet, míg egy rossz feltételrendszerű, alacsony bérleti díjú, ráadásul hosszú távú bérlet jelentősen csökkentheti az árat. Nem szakmai befektetőként a legfontosabb kiválasztási szempont az ár/érték arány. Tehát egy kevésbé jó minőségű, de olcsóbb föld is lehet ugyanolyan jó befektetés, mintegy kiváló minőségű - ezáltal drágább - terület. Szakmai befektetőként (gazdálkodóként), már jóval fontosabb a terület agrár-minősége, támogathatósága, illetve emellett az, hogy azonnal - vagy rövid időn belül - birtokba, saját művelésbe vonható legyen, tehát ne legyen a területen „megörökölt'' hosszú távú haszonbérlet - tette hozzá a vezér-igazgatóhelyettes. Laczi Zoltán
Még két évig tart a moratórium
A JELENLEG érvényben tevő földvásárlási moratóriumnak köszönhetően külföldi magánszemélyek és jogi személyek nem juthatnak magyar termőföldhöz. 2014. május 1-jével azonban lejár a korlátozás, s a hazai földárak közelíthetnek a Nyugat-Európában érvényes árakhoz.
Inkább kivárnak a tulajdonosok
GOMBÁR MIHÁLY gazdálkodó, a megyei földművelésügyi hivatal korábbi vezetője:
— Úgy vélem, a megyében kicsi a mozgás ezen a piacon. A földtulajdonosok inkább kivárnak. Ebben nagy szerepe van azoknak a politikusi nyilatkozatoknak is, amelyek azt sugallják, hogy a magyar földárak folyamatosan közelítenek az EU régi tagállamainak hektáronkénti 8-10 millió forintos áraihoz. Főként azok adják el földjeiket, akik idősek, betegek, s azok vesznek, akik más vidéki munkalehetőség híján a mezőgazdaságban keresik a boldogulásukat. Tapasztalatom szerint a megyében 800 ezer és 1,2 millió forint közötti áron cserél gazdát egy hektár.
LUZSI JÓZSEF. a Magánerdő-tulajdonosok és Gazdálkodók Országos Szövetsége elnöke: - Most, amikor nagy a bizonytalanság amiatt, hogy a forint hol köt ki, a befektetők figyelme is a föld felé fordult. Minden tényező abba az irányba mutat, az élelmiszerkereslet globális növekedésétől a megújuló energia-források fokozott kihasználásáig, hogy a föld ára nőni fog. Nagyon lényeges, hogy 2013-tól milyen támogatások lesznek, mert ez is befolyásolni fogja az árakat. Fennáll a veszélye azonban annak, hogy a moratórium lejártával megszállják az országot a külföldiek, ezt pedig nem szabad hagyni.