Biomassza és ami mögötte van (Dunántúli Napló)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2005. március 30.
KORSZERÛEN Együttműködés az élhetőbb környezetért
Jelentős gazdasági és társadalmi következményekkel kecsegtető új program indult a Dél-Dunántúli Kooperációs Kutatási Központ (DDKKK) szervezésében: egy széles körben értelmezett környezetvédelmi kutató-fejlesztő tevékenység. Egyik alprogramja a biomassza előállításával és hasznosításával foglalkozik.

A világ energiatermelésében és -felhasználásában az egyik lehetséges pozitív alternatíva a megújuló energiaforrások nagymértékű alkalmazása. A megújuló energiaforrások hasznosításának megtanulása ugyan nagy kihívást és óriási feladatot jelent, de mindenképpen megéri. Nem korlátozott ugyanis a forrás mennyisége, a világon mindenütt, decentralizáltan lehet termelni, és a környezet is megszabadul az eddigi energiatermelési technológiák okozta szennyezés terhétől. Az új technológia könnyebben kézben tartható, ezzel minimalizálni lehet a káros melléktermékeket.
Magyarországon, ezen belül is a Dél-Dunántúlon, amikor szóba kerül, elsősorban a biomasszát tekintjük megújuló energiaforrásnak, és ezen belül is többnyire a fára gondolunk. Nem csoda, hiszen az egyik hazai zöldáram-úttörő, a Pannon Hőerőmű Rt. is faaprítékot éget el az egyik, biomassza-tüzelésre átállított kazánjában.
Ugyanakkor az is tetten érhető, hogy a megújuló energiaforrások összevetésében hazánkban 85 százalékban a fa energetikai hasznosítása történik - mondja dr. Német Béla fizikus. A DDKKK oktatási és pályázati igazgatóhelyettese a szervezője
annak a konzorciumnak, amely egy hároméves program keretében, nagyon széles körben értelmezett környezetvédelmi kutatófejlesztő tevékenységet végez.
Ennek egyik alprogramja a biomassza-előállítással és annak energetikai hasznosításával foglalkozik. E tekintetben különböző fafajták, energiára termesztése és felhasználásuk, továbbá növényi hulladékok kis és közepes kazánokban történő égetésének vizsgálata folyik. A biomasszaprojekt egyik „főszereplője" a nemzetközi viszonylatban is egyedülálló magyar szabadalom, az úgynevezett Szarvasi energiafű, folytatja Német Béla. Ennek a termesztése, feldolgozása, felhasználása nagy reményekkel kecsegtet, és általa bátrabban lehet szólni arról, hogy a megújuló energiaforrások kutatása, alkalmazása húzóágazattá válhat.
Ma keresnek válaszokat a holnapra
Bármennyire is úgy tűnik néha, nem magától értetődő, hogy mi a jó és az előnyös. A kisebb és nagyobb csoportok rövid és hosszú távú érdekei nem mindig esnek egybe. A Pécsi Tudományegyetem, különösképpen pedig az ennek keretében működő Dél-Dunántúli Kooperációs Kutatási Központ feladata nem csupán az oktatás és a kutatás, hanem az is, hogy elősegítse az érdekek harmonizálását semleges terepen, törekedve az objektivitásra, a tudományosságra - mondja dr. Sánta Imre, a DDKKK igazgatója. Különösen érzékeny terület ebből a szempontból a környezetvédelem és az energiagazdálkodás. Az első lépés az érdekek felismerése és azonosítása, majd kölcsönös elismertetése, összehangolása a partnerek által. Ezt követi a javaslatok megfogalmazása azért, hogy korrekt válasz születhessen majd a társadalmi szintű problémákra. E tekintetben soha nem a mában gondolkodnak: a legközelebbi „holnap" is 5-1O éves időt jelöl, hiszen a nemzetközi tapasztalatok szerint ekkorra érnek be ennek a munkának az eredményei.


 


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.