Fákat mentene a kispesti képviselő (borsonline.hu)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2012.04.15. - Egy kispesti képviselő megunta, hogy évente több tonna papír megy veszendőbe, s ha tanácsait országosan megfogadnák, több százmillió forintot spórolhatnának a hivatalok, miközben a fenntartható fejlődésért is tennének. Azt már sokan és sokfelől hangoztatták, hogy ha nagyon rövid időn belül nem változtatjuk meg a szemléletünket, akkor az emberiség előbb-utóbb felzabálja és elhasználja a természeti erőforrásokat. A kulcsszó a fenntartható fejlődés, ami azt jelenti, hogy csak annyit fogyasszunk (élelmet, energiát, fát, papírt, olajat stb.), amennyit a Föld kincseinek felszámolása nélkül hosszú távon elő tudunk állítani.
Megvalósítható, hétköznapi megoldást viszont kevesen kínálnak. Lazányi Ferenc önkormányzati képviselő azonban megunta, hogy a képviselő-testületi ülésekre előkészített papírkötegek legnagyobb része alig néhány óra múltán a szemétmegsemmisítőben köt ki. Elkezdett kutakodni, és kiderült: egyedül a kispesti polgármesteri hivatalnál kétmillió fénymásolat készül évente a különféle előterjesztésekről, határozatokról.

– Ha ennek a mennyiségnek csak a felét megspórolnánk, akkor azzal egyrészt 15 millió forintot takaríthatna meg az önkormányzat, másfelől pedig 14 tonna fát menthetnénk meg! – beszél számításairól a képviselő, hozzátéve: – ha csak a kerületi, helyi városi és megyei önkormányzatok csatlakoznának a kezdeményezésünkhöz, akkor és országos szinten akár több száz millió forintot és több száz tonna fát jelentene.

Lazányi javaslatára Kispesten most vizsgálják, milyen egyszeri beruházással lehetne elérni, hogy például a testületi üléseken minden képviselő számítógépen, digitális formában láthassa az aktuális napirendhez tartozó dokumentumokat, így legalább részben feleslegessé téve a printet és másolást.

Vay Márton, a Greenpeace szóvivője lapunkat úgy tájékoztatta, hogy világszerte az erdőirtások legalább 35-40 százaléka a papírgyártás miatt történik. „Pedig ma már rendelkezésre állnak technikák, amelyek újrafelhasznált anyagokból, valamint textilből, illetve különféle növényekből is képesek famentes papírt előállítani” – véli Vay. (hanna)


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.