Továbbra is faljuk az energiát (Magyar Nemzet)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2012. május 5. - Az előrejelzések szerint 2035-re megduplázódik az autók száma A jelenlegi energiaigénynél negyedével többre lesz majd szüksége 2030-ban a világnak - véli a francia olajtársaság, a Totál vezetője. Christophe de Margerie szerint a növekedést a feltörekvő országok okozzák. Ugyanakkor nem számít a zöldenergia térnyerésére: 2030-ban az energiaellátás háromnegyedét még mindig a nem megújuló források adják majd.
Körülbelül 25 százalékkal több energiára lesz szükség a világban 2030-ban, mint most - mondta Christophe de Margerie, a francia Totál olajcég elnök-vezérigazgatója tegnap egy párizsi konferencián. Az Energiainfo.hu összefoglalója szerint a társaság első embere úgy véli hogy a világ olajtermelésének 2020-2030-ig el kell érnie a napi 96 millió hordót, ami tetemes növekmény a jelenlegi 86-87 millió hordónyi felhasznált olajhoz képest. Ugyanakkor Christophe de Margerie arra számít, hogy a zöldenergia nem fogja tudni megfosztani trónjuktól a hagyományos energiahordozókat: szerinte 2030-ban a nem megújuló források az energiaigény 76 százalékát fedezik majd.
Mint az energetikai szakportál emlékeztet rá, hasonló következtetésre jutott a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) tavaly év végi tanulmánya is. Eszerint ugyanis a világ energiaigénye 2035-re csaknem harmadával bővül, a növekedés kilencven százaléka pedig az úgynevezett BRIC országokra (vagyis Brazíliára, Oroszországra, Indiára, Kínára) és a fejlődő országokra esik. A növekedés még nagyobb lehet, ha az energiahatékonyságot növelő államok nem tudják tartani a kitűzött céljaikat.
Az IEA a megújuló energiaforrások bővülésével számol, ám a Totál vezetőjéhez hasonlóan úgy véli, hogy a hagyományos energiahordozók szerepe nem csökken 75 százalék alá, utóbbiak közül viszont csak a földgáz felhasználásának bővülését vetítik előre. Ám az energiaügynökség szerint mindehhez az kellene, hogy a zöldenergia kiaknázásába a kormányok évente 250 milliárd dollárt fektessenek világszerte, szemben a ma tapasztalható évi 67 milliárd dollárral. Ezzel együtt a hagyományos energiaforrások állami támogatása mértékének növekedésére számít az IEA. Tavaly a kormányok összesen 409 milliárd dollárt költöttek arra, hogy mesterségesen alacsonyan maradjanak az energiaárak, ami 109 milliárd dollárral több, mint a 2010-ben erre szánt összeg. 2020-ig viszont a forrás világviszonylatban elérheti a 660 milliárd dollárt is.
Az IEA számításai alapján a kőolaj-felhasználás 2035-re eléri a napi 99 millió hordót, amit az okoz majd, hogy a forgalomban lévő gépjárművek jelenlegi száma addigra megkétszereződik. A fekete arany importjából a legnagyobb részt Kína kapja majd: 2035-re eléri a napi 12 millió hordót, letaszítva ezzel trónjáról a jelenlegi legnagyobb kőolajimportőr Egyesült Államokat és az Európai Uniót.


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.