Munkahelyteremtő erdőségek (Világgazdaság)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2012. 05. 08. - PÁLYÁZATOK Vadonatúj forrás a károk helyreállítására

Az elmúlt jó pár év legnagyobb léptékű pályázatait írták ki az erdőgazdálkodók számára - hangoztatta lapunknak a Magán Erdőtulajdonosok és Gazdálkodók Országos Szövetsége (MEGOSZ) elnöke. Luzsi József szerint számos olyan uniós jogcím nyílt meg az idén a magánerdő-gazdálkodók előtt, amelyek együttes keretösszege 13-15 milliárd forintra tehető.
A Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára, V. Németh Zsolt pár napja jelentette be: két új erdészeti támogatás nyílik a Darányi Ignác Tervben, másik három pályázat feltételeit pedig módosították az erdőgazdálkodók érdekében. A támogatásokra május 15-ig lehet pályázni. A kérelmet május 31-ig szankciómentesen lehet módosítani, de május 15. utáni benyújtás esetén minden azt követő nappal egy százalékkal csökkentik a támogatási mértéket.
Luzsi József elmondta: a fiatal erdők ápolása értéknövelő jogcím alatt 50 százalékos uniós támogatás nyerhető el a 20 hektárnál nagyobb erdőterületen gazdálkodóknak. A keret kétmilliárd forint. A MEGOSZ elnöke szerint a számlaadási kötelezettség miatt ez a tevékenység fehéríti a gazdaságot, és 6000 új munkahelyet generálhat. A kiírás 100 ezer hektár magánerdőt érinthet, ahol minőségi, többszörös áron eladható faanyag keletkezhet. Az itt elszámolt költségek áfája a költségvetést gyarapítja majd.
A Natura 2000 (összefüggő európai ökológiai hálózatot képező, védett) erdőterületeken történő gazdálkodáshoz is lehet kompenzációs támogatást elnyerni (erdőminőség szerint 12-16 ezer forint hektáronként) ha állapotfenntartást végeznek a tulajdonosok. Luzsi szerint ez mintegy 200 ezer hektárt érinthet a mintegy 900 ezer hektárnyi magánerdőkből. Az állapotfenntartást törvényi kötelezettség írja elő, de erre korábban nem adtak támogatást. Most mintegy 10,5 milliárdos keret áll rendelkezésre. A támogatás célja a különleges Az erdőpotenciál jogcímen a károkat (vihar, szél, árvíz, jég, aszály, tűz stb.) ért erdők helyreállítására lehet egy pénteken megjelent jogszabály alapján támogatást elnyerni. A korábbi támogatás összegét 2,5-szeresére emelték. Ugyancsak egy most megjelent jogszabály alapján erdőkörnyezetvédelmi munkálatokra (14 jogcímen) is lehet pályázni, 40 százalékkal több uniós forrásra. Ezek együttes hatása is többmilliárdos nagyságrendű emelkedést jelent. A MEGOSZ elnöke szerint a fenti jogcímekre nagy számú szakképzetlen munkaerőt lehet alkalmazni, ami jelenleg a nemzeti költségvetést nem terheli. Luzsi kiemelte, hogy a magánerdőre is kiterjed a közmunkaprogram, ami mintegy ezer fő foglalkoztatását feszi lehetővé mintegy egymilliárd forintból. A pályázatok révén munkát kapó emberek így a foglalkoztatási gondokkal küzdő vidékeken maradhatnak.
Magyarországon 400-450 ezer magánerdő-tulajdonos van.  A magánerdőkön gazdálkodók száma több tízezres nagyságrendű lehet. Az ország területének 20,7 százalékát, több mint 2 millió hektárt borít jelenleg erdő. Kardeván Endre államtitkár közölte a következő 50 évben az a cél, hogy évente 10-15 ezer hektárral növekedjen az erdőterületek nagysága, és az ország területének 27 százalékát borítsa erdő.

Megszűnt a szakirányítás támogatása
LUZSI JÓZSEF sajnálatosnak nevezte, hogy az idei évtől megszűnt a falugazdászok tevékenységéhez hasonlító erdészeti szakirányítás támogatása (mely több mint 2000 forint volt hektáronként. Ebből a pénzből a magánerdő-tulajdonosoknak és a gazdálkodóknak biztosította az állam, hogy az erdei munkákat közel ingyenesen megigényelhessék és szakszerűen elvégezhessék. A támogatások elektronikus benyújtásában is segítséget adtak, s ehhez nekik van meg a megfelelő infrastruktúrájuk. A MEGOSZ elnöke szerint a támogatás megszűnése megnehezíti majd az uniós jogcímekkel kapcsolatban, hogy a tulajdonosak és a gazdálkodók megismerjék a lehetőségeiket, és a pályázatok benyújtását elvégezzék számukra.


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.