Elszigetelték az erdei lovaspanziót (Magyar Nemzet)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2012. 07.16. - Az úthasználati korlátozás ellen küzd a vállalkozó – A turistáknak sem engedélyezték a behajtást Működésképtelenné vált a Börzsönyben egy, már a második világháború előtt is vendégeket fogadó panzió. A szálláshelyhez vezető erdei utat behajtani tilos táblákkal zárta el a közforgalom elől a természetvédelmi szempontokra hivatkozó állami erdészet. A panziót felújító tulajdonos cége tönkrement, az alkalmazottakat el keltett bocsátani. Az illetékes hivatal közölte, az úthasználati korlátozás az ingatlan megvételekor ismerhető volt; ám a vállalkozó ezt cáfolja.
Évszázados ismertségű turisztikai központot zártak el a Börzsönyben a látogatók elől. A magántulajdonban lévő Mathias Lovaspanziót a Duna-Ipoly Nemzeti Parkhoz tartozó sűrű erdő veszi körül, a területet a Kemence-patak szeli ketté. Normális esetben gépkocsival a patak partján található turisztikai létesítményhez az állami Ipolyerdő Zrt tulajdonában lévő aszfaltozott erdei közúton lehetne eljutni, ami Kemencét köti össze Diósjenővel. A Királyházán fellelhető panzió ezen az útvonalon Kemencétől legfeljebb egy kilométer távolságra van. Ezt az utat azonban a környezetvédelmi hatóság és az erdészet döntése miatt autóval még a turisztikai létesítményt felkeresni vágyók sem használhatják. Akik mégis megkockáztatják a behajtást, azokat 30 ezer forintos büntetéssel fenyegetik – mutatta lapunknak az erre vonatkozó felhívásokat Kotmajer Mátyás.  A panziótulajdonos szerint mindezt a természet védelméről szóló törvényre hivatkozva teszik, mondván, az út fokozottan védett területen halad keresztül.
Ez az állapot a tulajdonos szerint ellehetetleníti a vállalkozást. Mint mondta, törvényeink szerint minden állampolgárnak kötelező biztosítani a tulajdonához való hozzáférést és a rendeltetésszerű használatot. Kotmajer Mátyás szerint viszont nem normális helyzet az, hogy nemhogy vendégeket, de még gépkocsival érkező rokont, barátot és ismerőst sem fogadhat a saját panziójában. Elmondása szerint az elmúlt években minden lehetőséget megragadott, hogy megoldódjon a problémája, ám eddig hiába. A panziót működtető cégét felszámolta, hat ember pedig elveszítette a munkáját.
A tévedések elkerülése érdekében a panziótulajdonos hangsúlyozta, hogy egyáltalán nem kívánja és nem is kéri a hatóságoktól az út közforgalom előtti megnyitását. Kizárólag a Királyházán lévő ingatlanának megközelítését szeretné valamiképp lehetővé tenni. Annak idején éppen azzal a céllal vette meg és újította fel a panziót, hogy majdan e vállalkozásból élhessen, és másoknak is munkát adhasson. Tavaly novemberben azonban a Vidékfejlesztési Minisztérium lényegében arról tájékoztatta a panziótulajdonost, hogy az úthasználati korlátozásokat az ingatlan megvételekor ismerhette, e téren nem történt változás, ezért semmi nem indokolja, hogy a területen lévő forgalmi rendet módosítsák. A tárca a nemzeti park igazgatóságának tájékoztatására támaszkodva közölte Kotmajer Mátyással: mivel vállalkozását közforgalom elől elzárt erdészeti magánút mellé telepítette, ezért ennek következményeit is viselnie kell. Ezzel szemben – állítja a vállalkozó – a panzió jogelődje már a második világháború előtt is vendéglátó szállásként működött, s annak idején az Ipolyerdő Zrt tudott az ingatlan felújításáról. – Amikor megkezdtem a munkát a turisztikai létesítményben, még nem korlátozták az úthasználatot – szögezte le a szaktárca megállapításaival szemben a panziótulajdonos. A vállalkozó felidézte azt is, hogy a korabeli Közép-Dunavölgyi Intéző Bizottság is jelentős összegeket költött erdei parkolóhelyek létesítésére a belföldi turizmus érdekében.
Az állam tulajdonában lévő és az Ipolyerdő Zrt által kezelt területek szomszédságában – a Mathias Lovaspanzió közelében – hasonló feltételek között működnek más szálláshelyek, amelyek üzemeltetőivel hosszú idő óta fennálló, a kölcsönös érdekek figyelembevételével kialakított együttműködést folytatunk – nyilatkozta megkeresésünkre Kiss László vezérigazgató, aki visszautasította a lovaspanzió működési feltételeinek szándékos megnehezítésére vonatkozó kijelentéseket. Egyébként információink szerint Kotmajer Mátyás és az állami erdészet között jelenleg Vác Városi Bíróság előtt két ügy van folyamatban. Az egyik birtokvédelmi, a másik szolgalom megállapítására irányul. Nevük elhallgatását kérő környezetvédelmi hatósági dolgozók arról is beszámoltak, hogy azért is neheztelnek a vendéglátóra, mert a panzió működése óta rendszeresen fordul elő engedély nélküli lovaglás az erdőterületen, lovaglásra alkalmas utak kijelölését ellenben soha nem kérték az Ipolyerdőtől. A környéken jelenleg nincs lovaglásra alkalmas útvonal. Magyarán szerintük lovaspanziót alapítottak olyan helyen, ahol jogszerűen nem lehetett és ma sem lehet lovagolni. Dénes Zoltán


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.