Vadabb az idei tél (Vas Népe)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2006. január 7.
A szarvas-, az őzállomány és az apróvad a szokásosnál több gondoskodást igényel
Megyei körkép (van) -Télen nem a nagy hideg, hanem a változékony időjárás a lehető legrosszabb a vad számára. A erdőben élő vadállomány ugyanis ilyenkor a szokásosnál is nehezebben talál táplálékot.

Bogács László, a Vas Megyei Földművelésügyi Hivatal Vadászati és Halászati Felügyelőségének vezetője elmondta, hogy a mostani változékony időjárás - amikor az eső, a hó és a fagy váltakozik egymással - a legrosszabb a vad számára. A hó megfagyott kérge könnyen felsértheti, megsebesítheti a vad lábát, amely a hó alól ilyenkor nehezen tud élelmet kikaparni. A vadászok ilyenkor traktorral, terepjáróval utat törnek a terepen a vadállománynak, hogy könnyebben mozoghassanak. Bár egyre kevesebb pénzből gazdálkodnak a vadásztársaságok, muszáj, hogy a vad táplálékára jusson pénz. Az állatokat egész évben folyamatosan etetik, de a fagyos, havas időszakban még
jobban rászorulnak a gondoskodásra. Akkor igazán kemény a tél, ha a szálastakarmányt is megeszi a vad, mert már nem jut más élelemhez. E télen a lédús és szemestakarmány mellett ez is elfogy az etetőkből. Több vadásztársaságnál található olyan terület, ahol nem takarítják be a lábon álló terményeket kifejezetten azért, hogy a téli időszakban a
vadállomány ezt elfogyaszthassa. Télen a nagyvad általában visszahúzódik az erdőbe, de szélsőséges időjárási viszonyok között a mozgása megváltozik. Ilyenkor napközben, a világos órákban is találkozhatunk velük. Ebben az időszakban ezért fontos, hogy az autósok fokozottan figyeljenek, hogy minél kevesebb vadbaleset történjen megyénk útjain — figyelmeztet a szakember.
Január általában a nagyvad vadászati szezonja. Ilyenkor rendezik például a vaddisznó-hajtásokat. A szarvasbikák február—márciusban elvesztik az agancsukat, ezért a kilövésük e hónap végén befejeződik, de a sérült, beteg, életképtelen egyedek elejtése egész évben folyamatos.


 


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.