Brüsszel késlelteti a zöldprogramot? (Magyar Nemzet)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2012. július 25. - Az Európai Bizottság (EB) késlekedése miatt nem indulhatnak meg időben a hazai megújuló-energia-hasznosítási programok - véli a Nemzeti Megújuló Energia Platform (MEP). A szervezet tegnapi közleménye - amelyből a távirati iroda idézett - arra emlékeztetett:
magyar kormány egy éve azzal a kéréssel fordult az Európai Bizottsághoz, hogy más EU-források terhére 120 milliárd, illetve 40 milliárd forintot csoportosíthasson át épületenergia-hatékonysági és megújulóenergia-programok támogatására. A szervezet felháborítónak tartja, hogy az EB akadályozza a kormányzati szándék teljesítését, és a bizottság magatartása ellentétes azokkal az elvekkel, amelyeket a klímaváltozás elleni küzdelemmel, megújuló energiákkal kapcsolatosan hangoztat, illetve szembemegy 17. Európa Tanács és az Európai Parlament valamennyi e tárgyban elfogadott dokumentumával.
A számos szakmai szövetséget - köztük, a Magyar Biogáz Egyesületet, a Magyar Biomassza Szövetséget, a Magyar Bioüzemanyag Szövetséget, a Magyar Geotermális Egyesületet, a Magyar Szolár Szövetséget, a Magyar Szélenergia Társaságot, valamint a Regionális Energiagazdasági Kutatóintézetet – tömörítő MEP szerint az Európai Bizottság hatáskörét úgy kellene módosítani, hogy a jövőben ne legyen lehetősége megakadályozni egyetlen tagállamot sem abban, hogy az a rendelkezésére álló EU-fortások bármekkora részét megújulóenergia-programok támogatására fordíthassa.

KÉSZÜL A DEKARBONIZÁCIÓS TERV
Megkezdődött az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentését felvázoló stratégiai dokumentum kidolgozásának folyamata, miután a hazai dekarbonizációs útiterv elkészítését támogató ágazati munkacsoportok július 16-án megtartották összevont alakuló ülésüket - közölte tegnap a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium a távirati irodával. Az ENSZ álláspontja szerint 2050-ig az üvegházhatású gázok globális kibocsátását az 1990-es érték felére kell csökkenteni ahhoz, hogy a földi átlaghőmérséklet emelkedése ne haladja meg a 2 Celsius-fokos mértéket. Ezen célkitűzésekkel összhangban adta ki az Európai Bizottság tavaly az alacsony szén-dioxid-kibocsátású európai gazdaság 2050-ig történő megvalósításának dekarbonizációs útitervét, ezért kezdte meg Magyarország is nemzeti stratégiájának kidolgozását.


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.