2012. augusztus 13. - Folytatódnak a tárgyalások a Bakonyi Erőmű Zrt. és
a neki mintegy másfél milliárd forinttal tartozó Mal Zrt. között az
alumínium ipari cég energia számlájának rendezéséről - értesült lapunk. Úgy tudjuk, az egyeztetésekbe bankokat is bevontak a felek. A Bakonyi Erőmű által adott legutóbbi fizetési haladék a hét végén jár le. Ám tekintettel az egyeztetések folytonosságára, az erőmű értesüléseink szerint nem szünteti be az energiaszolgáltatást a Mal Zrt.-nek.
Bár a fizetési haladék a hétvégén lejár, információink szerint mégsem állítja le a mintegy másfél milliárd forinttal adós Mal Zrt. energia ellátását a Bakonyi Erőmű (BE) Zrt.. A két cég között ugyanis zajlanak a tárgyalások az óriásira duzzadt tartozás rendezéséről. A megbeszélésekbe - úgy tudjuk - bankokat is bevontak a felek.
A Mal üzemét gőzzel ellátó BE az eredeti tervek szerint még július 31-én állt volna át egy olyan technikai szolgáltatási szintre, amely mellett a timföldgyár már nem tudott volna termelni. Augusztus elején azonban újabb tíz napos moratóriumot adott az erőműtársaság az alumínium gyárnak, hogy az megpróbálja rendezni a mintegy 1,4 milliárd forintos tartozását. Értesüléseink szerint a Mal vezetése most egy olyan fizetési konstrukciót igyekszik kidolgozni a pénzintézetek segítségével, amely révén az ajkai üzemben továbbra is fenntartható lenne a termelés.
Egyes hírek szerint Ajka energia ellátását is veszélyeztetné, ha a hatalmas kintlévősége miatt a BE kénytelen lenne leállítani az energia termelést. Hivatalos források azonban megerősítették: erre nem kerülhet sor, mert a városnak határozatlan lejáratú, két éves felmondási idejű szerződése van az erőműtársasággal. Emellett közszolgáltatásról van szó, így a BE szükség esetén kötelezhető is a szolgáltatás nyújtására. Vagyis, Ajka nem maradhat energia nélkül - állítják szakértők.
Mások szerint ennek ellenére ütőkártya lehet az erőmű vállalat kezében a Mal, illetve Ajka energiaellátásának az esetleges beszüntetése azokon a tárgyalásokon, amelyeket a BE a kormánnyal folytat a korábban nyújtott ártámogatás visszaállításáról. A cég ugyanis vitában áll a kabinettel, mert a létesítmény kiesett azon erőmű blokkok köréből, amelyektől korábban emelt áron vették át az energiát, tekintettel a termelés környezetkímélő mivoltára. Ennek a támogatásnak az elvesztése szakmai becslések szerint több százmilliós veszteséget okoz éves szinten az erőmű cégnek. A BE egyébként a Demján-csoporthoz tartozó Euroinvest Zrt. befektetési cég tulajdonában van.
A Magyarország utolsó timföldgyárát üzemeltető Mal Zrt. bezárása óriási csapást mérne a Ajkára, illetve a közép-dunántúli régióra. A gyár ugyanis több mint ezer dolgozót foglalkoztat közvetlenül, de a beszállítók körét is figyelembe véve több ezer családnak ad munkát, megélhetést. Ajkán, ahol jelenleg öt százalék körüli a munkanélküliségi ráta pedig egyenes szociális katasztrófát idézne elő a gyár leállítása. A hirtelen óriásira növekvő munkanélküliséget képtelen lenne kezelni az önkormányzat. Az üzem bezárása nem csak a helybéliek állásnak a megszűnését jelentené, hanem azt is, hogy a település elesne az egyik legnagyobb adóbevételi forrásától. A település évente mintegy 300 millió forinthoz jut a Mal által befizetett iparűzési és építményadóból, ami erősen hiányozna az összesen évi két milliárd forint körüli adóbevétellel és hozzávetőleg 11 milliárd forintos költségvetéssel rendelkező város kasszájából. Vagyis, Ajkát többszörös csapás érné a Mal felszámolása esetén.