2012.08.22. - Érvényes népi kezdeményezés a Szigetközért Az Országos Választási Bizottság szerdai ülésén megállapította, hogy a Mosoni-Duna és a szigetközi Öreg-Duna-szakasz rendezése érdekében kiírt országos népi kezdeményezés támogatására összegyűjtött, hiteles aláírások száma több mint húszezerrel meghaladja az érvényességhez meghatározott ötvenezret.
A Kisalföld napilapot is kiadó Lapcom Kft. ügyvezető igazgatója, Szammer István áprilisban nyújtotta be hitelesítésre az aláírásgyűjtő ív mintapéldányát az Országos Választási Bizottsághoz. Az aláírásgyűjtő íven a következő szerepelt: "Akarja-e Ön, hogy az Országgyűlés napirendjére tűzze a szigetközi Öreg-Duna-meder és a győri Mosoni-Duna-szakasz vízgazdálkodási megoldásainak megvitatását?"
Az aláírásgyűjtést és az országos népi kezdeményezéshez kapcsolódó, "Vizet a Dunába!" kampányt széles körű civil összefogással a Kisalföld napilap szervezte. Az akció részeként bejelentett demonstráció keretében Győrben, a révfalui Kossuth hídnál félszázan élőláncot alkotva gázoltak a múlt hétvégén a folyóba. A Kisalföld munkatársai és a hozzájuk csatlakozó győri sárkányhajósok így szemléltették, hogy mit jelent az alacsony vízállás.
Annak ellenére is, hogy ezen a szakaszon már összefolyik a Rába és a Mosoni-Duna, de a két folyó együttes vízhozama sem elég ahhoz, hogy elégséges vízszintek legyenek Győrben kis- és középvizes időszakokban. A magát egyre mélyebbre ásó és az eltereléssel itt már nem érintett Duna ugyanis egyszerűen kiszívja a vizet Győrből. Pedig a Mosoni-Duna ma már mesterséges vízellátású folyó. Egész évben 30-40 köbméter stabil vízhozamot kap másodpercenként a dunacsúnyi duzzasztómű műtárgyain keresztül. E nélkül még ennél is kevesebb víz lenne a győri folyószakaszon.
Az országos népi kezdeményezést a Kisalföld azért indította, hogy a Duna elterelésének 20. évfordulóján rávilágítson a térség máig megoldatlan kérdéseire. Így a szigetközi Öreg-Duna-szakasz rendezetlen helyzetére és a győri Mosoni-Duna vízgazdálkodási problémáira. Holott mindegyikre létezik műszaki megoldás.
A szigetközi Öreg-Duna-szakasz vízgazdálkodásának javítására például a népi kezdeményezés mellé álló Szigetközi Természetvédelmi Egyesület dolgozott ki megoldási javaslatot.
Az általuk szorgalmazott vízszintemelés lehetővé tenné, hogy a jelenleg elzárt szigetközi és csallóközi ágvégek visszabontásával újra egységes, nyitott ökológai rendszer alakuljon ki az Európa-szerte egyedülálló szigetvilágban. A SZITE-javaslatot a térség köztestületei és országgyűlési képviselői egyhangúan támogatják.
A győri Mosoni-Duna-szakasz kérdése szintén megoldható lenne egy torkolati műtárgy építésével, ami nemcsak a vízszintemelést és a vízi élővilág szabad mozgását biztosítaná, hanem a kis- és kirándulóhajók bejutását is lehetővé tenné Győrbe.
Erre a tervre hat évvel ezelőtt már elvi vízjogi engedélyt kapott a város, mégsem sikerült megvalósítani.
Az országos népi kezdeményezést benyújtó Szammer István, a Lapcom Kft. ügyvezető igazgatója így értékelte a határozatot: "Az OVB döntésével most már hivatalosan is kimondható az, hogy az elmúlt évek legjelentősebb összefogásának eredményeképpen a parlamentnek tárgyalnia kell a Mosoni-Duna és a Szigetköz helyzetéről.
A hitelesített aláírások száma, az itt élők aktivitása bizonyította azt, hogy számukra fontos a környezetük, a parlament pedig erre a széles társadalmi bázisra támaszkodva bölcs, szakmai döntést hozhat ebben a sokak számára fájó témában, amivel végül remélhetően jobbá tehetjük az életünket."
"A népi kezdeményezés sikere megerősítette azt, amit korábban a térségben élő összes fórum – a helyi önkormányzatoktól, a kistérségeken és a megyei közgyűlésen át a regionális fejlesztési tanácsig – elfogadott, mégpedig, hogy valamit kezdeni kell az Öreg-Dunával" – reagált az OVB határozatára Tóásó Gyula, a Szigetközi Természetvédelmi Egyesület (SZITE) elnöke.
"A szigetközi és csallóközi ágakat össze kell nyitni, s vízszintet kell emelni. A népi kezdeményezés eddigi sikerétől azt remélem, hogy húsz év után végre lesz egy bátor kormány, amely érdemben is foglalkozik a kérdéssel, s – több mint 70 ezer aláírással megerősítve – fontosnak tartja majd a helyben élők véleményét" – mondta az elnök.