Juraj Rizman, a Greenpeace szlovákiai szervezetének a szóvivője:
– Több külföldi extrém mozgalomról tudok, ám információim szerint az utóbbi években egyetlen hazai környezetvédő szervezettel sem működnek együtt, nálunk nincsenek szélsőséges szervezetek. Ezért meglepett a belügyminisztérium extrémizmussal foglalkozó elemzése, melyben a baloldali szélsőségesek közé sorolja a hazai környezetvédőket is.
Felfoghatatlan számomra, mire alapozták ezt a felvetést, hiszen nem lehetetett hallani egyetlen olyan törvénysértésről vagy bűncselekményről sem, melyet radikális környezetvédő csoportok vagy személyek hajtottak végre. Ilyen szempontból nyugtalanító a túl általánosan megfogalmazott definíció, mely szerint radikális elemnek minősülhet, aki petíciót vagy tüntetést szervez, miközben ezek normális demokratikus eszközei a véleménynyilvánításnak.
– Vagyis attól tartanak, az extrémizmus elleni harc leple alatt az erdők vagy a lakótelepeken található fák megmentéséért aláírásokat gyűjtő, a helyszínen tiltakozó civil aktivisták ellen is szigorúbban lépnének fel?
– Ha az egyébként is tág definíciót túlságosan szabadon és öncélúan fogják értelmezni, fennáll a visszaélés lehetősége. Komoly aggályaink vannak, hogy ha nem pontosítják a szélsőséges erők és megmozdulások meghatározását, akkor bizony bárkit extrémistának minősíthetnek. (sza)