2012. szeptember 12. - Koratavaszon figyeltek fel a Mátrában először
a szakemberek azokra a rozsdás barna erdőfoltokra, amelynek közvetlen
közelébe érve meglepő kép tárult az erdész szakember, az erdőjáró
turista elé. A téli zord idő a februári hideg eső zuhatag okozta szélsőséges időjárás, az ezt követő szárazság, a „trópusi" hőség sok helyütt elpusztította a fekete és erdei fenyő erdőterületek egy részét.
Ilyen foltos területek ma is élesen észlelhetők a Mátra déli részén, de megyénk területét érintő észak-nyugati részen is fellelhetők. Egyébként a fenyőfák elpusztulása ma már a települések parkos területén megjelentek.
Hazánk legmagasabb hegységében a közelünkben lévő Mátrában, amerre a szem ellát, jól kivehető, hogy a hegyoldalakon őshonos cser, tölgy és bükkfák is, sok esetben rozsdabarnán világítanak, de a szokatlan színhordozásban mindenképpen a fekete és az erdei fenyő áll az élen.
A nem mindennapi jelenség okának felkutatásában a gyöngyösi Károly Róbert Főiskola (KRF) is bekapcsolódott, ahol a kutatók és a hallgatók a levegőből elvégezhető távérzékelési technikával igyekeztek felmérni a helyzetet, feltárni a fapusztulás okát. A mátrafüredi erdészet például az Erdészeti Tudományos Intézettel közösen vizsgálódott, s arra az álláspontra jutottak, hogy a fenyőfák pusztulásai nem valamilyen kórokozó rovar, vagy gomba, hanem az év eleje óta tartó szélsőséges időjárás okozta.
A Mátrában a fenyőket egyéb ként az 1950-'60-as évek elején telepítették be, tehát nem őshonosak, ellentétben a tölgy és cserfákkal, amelyek bizony ősidők óta borítják a Mátrát.
Az erdészek szerint nincs mit tenni, egy nagyobb eső ugyan jól jönne, de a kiszáradt fáknak ez már nem jelentene gyógyírt. A kiadós hosszabb ideig tartó esőzés esetén azért legalább újfent életre kelhetnének a jelenleg kiszáradt patakocskák, vizes kis erecskék, a források, mert azok is áldozatául estek a rendkívüli szárazságnak. A bővizű és korábban már árvizet is okozott Mátrakeresztes környéki Kövicses patakban ma alig-alig csordogál víz.
Hónapok óta a vad dagonyái is szárazak, sok esetben ideiglenesen ezeket a vadfürdőket a vadászok próbálják meg vízzel feltölteni.
Hihetetlen, hogy egy ilyen, remélhetőleg rövid klímaváltozásra mennyire érzékeny lett a Mátra. Mellesleg ilyen mértékű fenyőpusztulás még sosem volt a térségben. Cz. Zentai József