2012. október 24. - Egyes képzésekben előre tudtak lépni a megyei
felsőoktatási intézmények 2011-hez képest, de bizonyos szakokon (jogi
képzés, turizmus-vendéglátás) pozíciókat vesztett a SZE és a NYME. A Heti Válasz és a CEMI (Central European Management Intelligence) már nyolcadik alkalommal készítette el a magyar felsőoktatási intézmények rangsorát.
Az összeállítás az oktatás színvonalát és a diákok preferenciáit tükröző, nyilvánosan elérhető statisztikai adatok alapján készült, melyben kiemelt hangsúlyt kaptak a foglalkoztatók és a munkaerő-közvetítő cégek véleményei is.
Győr szinte nagyhatalom a gépészmérnöki képzésben
A gépészmérnöki képzések versenyében 2011-hez képest az ötödikről a negyedik helyre tudott előre lépni a győri Széchenyi István Egyetem, azaz a képzeletbeli dobogó elérhető közelségbe került.
Az egyik legpiacképesebb végzettséget garantáló gépészmérnöki képzésben a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem első helyezése megkérdőjelezhetetlennek tűnik, míg a veszprémi Pannon Egyetem és a Miskolci Egyetem megőrizte tavalyi második és harmadik helyezését.
Turizmus-vendéglátás képzésben sereghajtó a NYME
Az idei esztendőben tíz intézmény értékelésével készült el a turizmus-vendéglátás képzések rangsora.
Ezen a listán a Nyugat-magyarországi Egyetem a tizedik helyen áll. Igaz, az összesített lista alapját adó, egyes mutatók szerint az oktatók összetételében hatodik, míg a foglalkoztatók véleménye alapján hetedik a NYME turizmus-vendéglátás képzése.
A rangsort a Budapesti Gazdasági Főiskola és a Budapesti Corvinus Egyetem vezeti.
Informatikai képzés: sokat lépet előre a Nyugat-magyarországi Egyetem
Az informatikai szakok rangsora 2012-ben nem okozott különösebb meglepetéseket: az első öt helyezett változatlan maradt.
Kellemes meglepetés ugyanakkor, hogy a középmezőny a Nyugat-magyarországi Egyetem informatikai képzésével indul. Úgy, hogy a soproni központú felsőoktatási intézmény a tizenegyedik helyről a hatodikra tudott előrelépni.
Nem sikerült mindez a győri Széchenyi István Egyetemnek: akárcsak 2011-ben, most is a tizennegyedik helyen található a győri informatikai képzés a tizenkilenc intézményt összevető listán.
Az első három helyen a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, a Szegedi Tudományegyetem és az Eötvös Lóránd Tudományegyetem áll.
Negyedik helyről nyolcadikra esett vissza a Széchenyi Egyetem jogi képzése
Idén is nyolc egyetem vizsgálatával készült el a jogi egyetemek rangsora, ahol a győri Széchenyi István Egyetem a negyedik helyről esett vissza a nyolcadikra.
Mindez akkor is csalódásnak könyvelhető el, ha figyelembe vesszük, hogy a középmezőny felettébb sűrű a jogi képzések versenyében, vagyis jelentős pontkülönbség nincs a negyedik és a nyolcadik helyezett között.
Az országos összesített listát - jelentős előnnyel - az ELTE vezeti, míg a Pázmány Péter Katolikus Egyetem jogi képzése jelenleg a második legerősebb.
A kommunikációs képzések továbbra is vonzzák a hallgatókat
A töretlenül népszerű kommunikációs képzések rangsorában idén tizennégy intézmény képzését vették górcső alá a CEMI kutatói, de a Nyugat-magyarországi Egyetem szombathelyi képzését nem vizsgálták.
A Heti Válasz kiadványában 2010-ben nyolcadik helyen végzett a NYME kommunikációs képzése, míg tavaly a remeknek mondható hatodik helyet szerezte meg.
Idén a Budapesti Corvinus Egyetem képzése "ülhet" fel a kommunikációs képzések trónjára, míg a tavalyi első helytől búcsúzó ELTE a második.
Középmezőnyben található mind a NYME, mind a SZE közgazdász képzése
A legnagyobb "tülekedés" a hallgatókért továbbra is közgazdász képzésben tapasztalható: a diákok "kegyeiért" huszonhárom hazai intézmény vetekszik.
Ebben az óriási tumultusban őrzi tavalyi pozícióit mind a Nyugat-magyarországi Egyetem, mind a Széchenyi István Egyetem.
Előbbi - akárcsak 2011-ben - kilencedik, míg a SZI közgazdász képzése egy helyezést javított, s a tizenkettedikről a tizenegyedik helyre lépett elő.
A közgazdász képzést - már-már hagyományosan - a Budapesti Corvinus Egyetem vezeti óriási fölénnyel.
Távol a világelittől
A magyar felsőoktatás egyik legnagyobb kritikájaként emlegetik évek óta, hogy az egyetemek "világranglistáján" az első kétszáz helyezett között egyetlen magyar intézmény sem található.
Mindezt nehezményezte Orbán Viktor miniszterelnök is nyáron a kőszegi Tranzit Fesztiválon.
"Nem engedhetjük meg magunknak, hogy a világ egyetemi rangsorainak első kétszáz helyén nincs magyar felsőoktatási intézmény" - fogalmazott a kormányfő.
Toprangsor: hányadik helyen állnak a győri és soproni egyetem képzései? (Kisalföld)
- Főszerkesztő
- Napilapok
- Találatok: 688