Mind több helyen gondot okoz a téli tüzelő beszerzése (Zalai Hírlap)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2012. november. 18. - A fa még mindig olcsóbb Lenti - Faluhelyen a legtöbben még mindig a fát részesítik előnyben tüzelőként, ám annak ára egyre emelkedik, a jövedelmek viszont számos családnál csökkentek az utóbbi egy év során. Egy családi ház állandó melegen tartásához az óvatosabb számítások szerint is körülbelül 10–15 köbméter fára lenne szükség.
Téli tüzelőnek való fát hasogat családi háza udvarán Farkas József. A zalabaksai férfi napok óta ezzel tölti idejét, lassan a végére ér a munkának. Azt mondta, itt az ideje, hiszen a hideg bármikor beköszönthet.
– A házam mögötti területen van egy másfél hektárnyi ligetes birtokom, onnan termelem le saját magam a tűzifát, így jövök ki a legolcsóbban, tulajdonképpen egy fillérembe sem kerül – magyarázza.
Farkas József hozzáteszi, nagyon meg kell gondolni, hogy az ember mire adjon ki pénzt. A zalabaksai férfi ugyanakkor még szerencsésnek mondhatja magát, hiszen a saját maga által termelt tüzelővel igencsak jelentős összeget spórolhat meg. Számítások szerint egy család költségvetését akár 100–200 ezer forinttal megterhelheti a téli fűtés, persze attól függően, hogy mit használunk tüzelőnek s azt honnan szerezzük be.
A tűzifa ára az utóbbi években folyamatosan emelkedett. Aki úgy vásárolja a fát, annak minőségtől függően köbméterenként ma már 16–18 ezer forinttal kell számolnia, ehhez jöhet még hozzá a feldolgozás költsége, ami szintén tízezrekre rúghat. Ez utóbbit persze sokan igyekeznek megspórolni azzal, hogy saját maguk hasogatják fel a fát s rendelik be a tárolókba. További jelentős összegeket lehet megtakarítani azáltal, ha fáradságos munka során magunk szedjük a fát az erdőn – erre egy-egy terület letermelése után van is legális lehetőség –, ilyenkor az ár akár feleződhet is. A tüzelő szedése ugyanakkor komoly fizikai megterhelést jelent, amit éppen a leginkább rászorulók, az alacsony nyugdíjú idősek vagy éppen a rokkantsági nyugdíjukat elvesztő személyek nem tudnak vállalni.
Horváth Ottó, Zalabaksa polgármestere úgy látja, egyre több helyen okoz nehézséget a téli tüzelő biztosítása. A településen nagyon sok a kis keresetű, kis nyugdíjjal rendelkező személy, akik kénytelenek azon is spórolni, hogy az enyhébb napokon egyáltalán nem fűtenek be.
– A minap megdöbbenten szembesültem azzal, hogy a faluban él olyan személy, akinek nem hogy tüzelője, de még kályhája sincs – magyarázta a polgármester. – Miután tönkrement a régi, nem tudott helyette vásárolni. A munkahelyek elvesztése, a közmunka, valamint a különböző jogcímen kapott járulékok visszavágása miatt sok családnál csökkentek a jövedelmek, ezért nekünk is alaposan készülnünk kell a vészhelyzetre. Az önkormányzat a tavalyi tíz köbméterrel szemben idén már 25 köbméter fát vásárolt, amiből ad-hoc jelleggel a leginkább rászorulóknak tudunk segítséget nyújtani. Tudjuk, hogy az összes igényt nem lehet ebből kielégíteni, de arra talán elég lesz, hogy a tragédiákat elkerüljük.
A 170 fős Kerkateskánd polgármestere, Zsálek Ferenc szerint – bár sok lakásba bevezették a földgázt –, aki teheti, fával fűt. Nemcsak a megszokás, hanem viszonylagos olcsósága miatt is. A gáz marad a főzésre, esetleg meleg víz előállítására.
– Fához jutni többféleképpen lehet. A legtöbben vásárolják, de vannak a faluban olyanok is, akik saját maguk szedik, bár erre egyre kevesebb a lehetőség. Előfordul az is, hogy akik valamilyen faipari cégnél dolgoznak, illetményként kapnak tűzifát.
Gyurán Antal azok közé tartozik, akik vásárolják a tüzelőt. A férfi ez évben 200 ezer forintot fizetett a fáért. Mint mondja, az összeget nehéz volt kigazdálkodnia, hiszen feleségével együtt mind a ketten elérték már a nyugdíjas kort, ezért a jövedelmük alacsony.
Gyurán Antal mintegy kétszázezer forintot költött ez évben a tüzelő beszerzésére.
– Kazánnal fűtjük a lakást, eszi a fát, de mégis olcsóbb, mint ha gázzal kellene ugyanazt a hőfokot előállítani – magyarázza az egykor pékségben dolgozó férfi. – Nemcsak több köbméternyi, kályhakész állapotúra teljesen feldolgozott tüzelőt vettem, de közel azonos mennyiségű parkettahulladékot is, amivel azért könnyebben boldogulok. Nekem sajnos már nincs erőm arra, hogy magam hasogassam fel a tüzelőt, így, bár többe kerül, de a vesződség kevesebb vele.
A férfi hozzáteszi, aki faluhelyen él, annak talán könnyebb a megélhetése, mint a városiaknak. Nemcsak a téli tüzelő miatt, de az étkezési költségeket is lehet csökkenteni azzal, ha valaki maga termeli meg a zöldséget.
– Éveken át én is saját magam gyűjtöttem a tűzifát, de amióta elért a betegség, már annak is örülök, ha a boltig el tudok botorkálni – panaszkodik néhány faluval odébb Nemes István. – Egyre kevesebbet merek itthonról kimozdulni, a szőlőt is ott kellett hagynom, nem hogy eljárjak még fát szedni. A gyerekek elkerültek a városba, így ők sem tudnak segíteni, marad a befizetés. Kevéske nyugdíjamból egész éven át erre meg a gyógyszerekre spórolok.
A tűzifa vásárlásánál érdemes odafigyelni arra, hogy az árat ne súlyban, hanem köbméterben adja meg az értékesítő. A nedves fa súlya a mérlegeléskor ugyanis körülbelül kétszer annyi, mint a szárazé, miközben térfogata gyakorlatilag állandónak tekinthető. Azt is fontos szem előtt tartani, hogy a nedves tűzifának jóval kisebb a hőértéke, így a rossz égési hatásfok miatt sokkal nehezebben lehet vele felfűteni a lakást. A tűzifát ezért érdemes már hónapokkal a fűtési szezon előtt beszerezni. A gyakorlat azt mutatja, hogy július, augusztus és szeptember hónapban van a legnagyobb a kereslet, ez nemcsak árfelhajtó erővel bír, de az is előfordul, hogy a megrendelések egy részét ilyenkor a tűzifa-forgalmazók nem tudják azonnal kielégíteni. Célszerű tehát a tűzifa megvásárlását a márciustól a nyár közepéig terjedő időszakra vagy a szezon lefutása utáni novemberre időzíteni, ám ez utóbbi esetében – a fentebb leírt okok miatt – már a jövő évi tüzelő beszerzése ajánlott. Gyuricza Ferenc


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.