A Dráva után a Mura a célpont? (Zalai Hírlap)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2006. február 4.
Toldi Miklós, a Dráva Szövetség elnöke sajnálkozását fejezte ki, amiért a bioszféra rezervátumról nem esett szó a kormányülésen. A magyar fél még nem értesült a szlovén tervekről 

Nagykanizsa - Bár nemrég kitörő örömmel fogadták a „zöld“ szervezetek a környezetvédelemért is felelős horvát kulturális miniszter bejelentését arról, hogy elálltak a Novo Virje-i erőmű építésének szándékától, sajnálattal vették tudomásul, hogy a közelmúltbeli közös magyar- horvát kormányülésen nem került szóba a Dráva és a Mura menti védett területek kialakítása.
A WWF Magyarország és a Dráva Szövetség álláspontja szerint így kihasználatlanul maradt egy lehetőség a két ország azon szándékának kifejezésére, hogy a két határfolyó mentén a természetvédelem előtérbe kerüljön.

- Az állásfoglalás elmaradása miatt továbbra is ugyanakkora az esélye egy új erőmű építésének, mint a természetvédelmi terület kialakításának - ecsetelte Toldi Miklós, a Dráva Szövetség elnöke. - Pedig a Dráva-Mura Bioszféra Rezervátum megalapítását az UNESCO is támogatja, erről hivatalos levélben is értesítette a két államot. A védett terület létrehozása azért fontos, mert Európa egyik utolsó szabályozatlan folyószakasza nem vethető alá kizárólag gazdasági érdekeknek. Bízunk abban, hogy a későbbi szakértői tárgyalásokon a természetvédelemmel foglalkozó tárcák együttműködnek majd ebben az ügyben.

- A magyar államot semmilyen hivatalos formában nem értesítették arról, hogy Horvátország visszalépett volna a Novo Virje-i erőmű megépítésének tervétől, ilyen hírek csak a sajtóból jutottak el hozzánk - reagált minderre R. Bakonyi Ágnes, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium sajtófőnöke. - Ugyanez igaz a drávai rezervátum alapításának kérdésére is. Felhívnám ugyanakkor a figyelmet arra, hogy a közös kormányülésen megállapodást kötöttek a két fél minisztériumai arról, hogy a környezet- és természetvédelem terén a jövőben együttműködnek. Ez pedig alapokat teremt a további lépések megvalósításához.

A „zöldek“ mégsem nyugodtak, ráadásul komoly megdöbbenésükre a szlovén beruházási minisztériumból egy váratlan bejelentés látott napvilágot. A tárca - mely egyúttal az ország energiaellátását is kontrollálja - koncessziót adott a Dravske Elektrarne Maribor nevű cégnek, melynek értelmében a társaság 8 új vízi erőművet építhet a Murán. A létesítmények helyét ráadásul a környezetvédők információi szerint a Natura 2000 területeken jelölték ki.

- A pontos helyszíneket még nem ismerjük, de akárhol építenék ezt a 8 erőművet, biztosra vehető, hogy teljesen tönkretennék a Murát, melynek magyarországi szakasza Zalát érinti - magyarázta Toldi Miklós. - Csúcsra járatott, víztározós létesítményeket terveznek, tehát a turbinák meghajtása érdekében tavakká duzzasztanák a folyót, lelassítanák a folyását. Az alsó szakaszokon ez vízszintingadozást okozna, valamint a meder bemaródását. Mindez a Mura természetes élővilágának a pusztulásával járna együtt.

Toldi Miklós hangsúlyozta: nagyon korán szerezték meg az információt, tehát bőven van idejük megakadályozni a szerintük óriási kárt okozó tervet. Mindenesetre a négy érintett ország civil szervezetei múlt hét vasárnap már tárgyaltak a teendőikről, megegyezve arról, hogy bővebb információk megszerzése érdekében levélben fordulnak a szlovén minisztériumhoz.

- Tulajdonképpen a szlovénok bedobtak egy kavicsot a vízbe, és meg kell akadályoznunk, hogy a hullámok elmossák a partot - mondta a Dráva Szövetség elnöke. - Nem értjük egyébként a koncesszióról szóló döntést, hiszen korábban, más országokhoz hasonlóan, a kormányuk jelölte ki a Natura 2000 védettség alá eső területeit.
Érdeklődésünkre R. Bakonyi Ágnes jelezte: a szlovén határozatról semmilyen hivatalos információt nem kapott a magyar környezetvédelmi minisztérium, így a kérdésben egyelőre nem kívánt állást foglalni.

                                                                       Szalabán Attila 

 


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.