A jövő az alternatív üzemanyagé (Új Szó Pozsony)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2006. február 7.
Régiónk gazdasági adottságai a biomassza felhasználását segíthetik a kőolajat felváltó energiaforrásként
Idén a benzin ára az év elejétől folyamatosan emelkedett, mára így a literenkénti 40 koronás lélektani határ előtt áll. A szakemberek szerint ezt a határt az elkövetkező napokban ugyan nem haladja meg, hosszú távon azonban nem számíthatunk semmi jóra. Az olaj árára jelentős hatással van a világpolitikai helyzet is. Német gazdasági elemzők például arra számítanak, hogy az iráni atomprogram miatt elmérgesedett helyzet az olaj hordónkénti árát akár már heteken belül is 80 dollár, vagyis mintegy 2478 korona fölé hajthatják.

A közel-keleti régióban az elkövetkező években sem számíthatunk semmi jóra, így egyre több gazdasági elemző teszi fel a kérdést, hogy milyen alternatív energiaforrásokkal lehetne pótolni az egyre drágább kőolajat.
Az új amerikai energiapolitikai elveket ismertetve Bush elnök a napokban igencsak futurisztikus tervet vázolt fel. Eszerint 2025-ig több mint 75 százalékkal kell csökkenteni a Közel-Keletről származó amerikai olajimportot. Az energiatervben nagy hangsúlyt kap az etanol, amelyet az Egyesült Államokban jelenleg főként kukoricából állítanak elő, de a tavaly augusztusban elfogadott energetikai törvény már arra ösztönzi a termelőket, hogy más növényekből: árpából, búzából és rizsből gyártsanak etanolt. Bush terve értelmében több millió dollárral kellene ösztönözni a cellulóz-alapú, illetve az erdészeti termékekből származtatott etanol előállítását. Az energiaterv támogatja a biodízel hasznosítását is. Ezt a tisztán égő üzemanyagot minden dízelmotorban használják. Az USA-ban előállított biodízel 90%-ban szójaolajból származik. Bush elmondta azt is, hogy indítványozni fogja: 22%-kal emeljék meg a tiszta-energiák kutatására a 2007-es költségvetésben előirányozandó összeget, ezzel is segítve a nap- és szélenergiával, a tisztábban égő szénnel, az atomenergiával és a benzin-áram vegyes üzemanyaggal hajtott hibridjárművekkel kapcsolatos fejlesztéseket. Az elnöki előirányzat szerint az etanol hat éven belül versenyképes alternatív üzemanyaggá tehető. Az amerikai energetikai minisztérium becslése szerint viszont a kukoricából és cellulózból készülő etanol mindössze 4,3%-ban váltja majd ki 2025-ben a benzin iránti keresletet. Az autógyártókra és az olajcégekre az a feladat vár, hogy létrehozzák az új tervnek megfelelő autókat és üzemanyag-elosztó hálózatot. A National Petrochemical and Refiners Association, amely 450 amerikai olajcéget képvisel, támogatta az üzemanyag-ellátás diverzifikálására szóló tervet, de tart attól, hogy annak megvalósítása még szerteágazóbbá teszi majd a szabályozást.
A szakemberek többsége szerint régiónk, így Szlovákia természeti, gazdasági adottságai is a biomassza felhasználását teszik lehetővé alternatív energiaforrásként. A biomassza mellett szól, hogy a következő években nagy területeket kell kivonni a szántóföldi művelésből, s ezeket energetikai célból termesztett növényekkel, energiaerdő telepítésével pótolhatnák. A biomassza széles körű alkalmazását ma még az energianövények termesztésének és a rájuk alapozó erőművek drágasága akadályozza.
Az emelkedő kőolajárak és a légszennyezés csökkentése miatt világszerte előtérbe került a növényi alapú üzemanyag tömeges felhasználása. A cukornádból nyert etanolt nagy tömegben felhasználó Brazília után sok országban kezdődtek fejlesztések. A kutatások azt igazolták, hogy hatékony alternatív üzemanyag állítható elő olajos és magas cukor-, illetve keményítőtartalmú növényekből egyaránt. Nálunk főként a napraforgó és a repce jöhet szóba. ågéretesek a nagy tömegben begyűjtött használt sütőolajjal végzett kísérletek is. Költséges előállításuk és a magas adók miatt az alternatív üzemanyagok igen drágák, egyelőre nem versenyképesek. A napenergia és a vízenergia kiaknázásában aligha számíthatunk áttörésre. Viszonylag kevés a napsütéses óra, ezért lassan térülnek meg a napkollektorok. (t, fn, mi)

 


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.