Az újabb akció célja garantálni az erdők hosszú távú konzerválását és fenntartható fejlődését hét közép-afrikai országban (Kamerun, Közép-Afrika Köztársaság, Kongó Demokratikus Köztársaság (DRC), Kongó, Egyenlítői Guinea, Gabon, Sao Tomé és Príncipe).
A régióban tartják nyilván a világ második legnagyobb trópusi erdőrendszerét Amazónia után, s az övezet erdőinek mintegy fele a Kongói Demokratikus Köztársaság területén található. A most elfogadott program 180 ezer négyzetkilométernyi trópusi erdőre és szavannára terjed ki.
Az erdő ökorendszerek Közép-Afrikában program (ECOFAC) összehangolja a természetvédelmi munkát a társadalmi törekvésekkel, elsősorban a szegénység felszámolásával, hiszen az érintett erdők sorsa 65 millió ember jövőjét határozza meg.
Az ECOFAC program 1992-ben indult, a riói Föld-csúcsértekezleten, ahol a résztvevő államok úgy döntöttek, hogy együttműködésre van szükség a közép-afrikai ökorendszerek és biodiverzitás megőrzése és ésszerű használata érdekében. Eredetileg hat országra terjedt ki, a földrajzilag leginkább érintett Kongói Demokratikus Köztársaságot csak később vonták be a körbe.
A program első három szakaszához Európa 70 millió euróval járult hozzá a 6., a 7. és a 8. Európai Fejlesztési Alapból (EDF). Az ECOFAC IV az EU legnagyobb hozzájárulása a Közép-Afrikai Erdők Bizottsága tagállamai által kidolgozott konvergenciatervhez, ugyanakkor hathatós segítséget jelent a Kongó Medencei Erdők Közösségének, amelyet 2002-ben hoztak létre az adományozók és civil szervezetek a fenntartható fejlődésről Johannesburgban szervezett világszintű csúcsértekezleten.
A program hozzájárul az uniós erdőtörvény alkalmazását célzó akcióterv végrehajtásához is, továbbá igazolja az EU együttműködési szándékát a fakitermelő államokkal, elkötelezettségét az erdőirtás megelőzése és az illegális fakereskedelem megfékezése terén.
(euractiv.hu)