2013.04.22. - Winkler András ismert személyisége Sopron tudományos
életének, hat doktorátusa közül három díszdoktori kitüntetés, kettő
külföldi.
Neve költőként is jól cseng: a napokban látott napvilágot tizenhetedik karcsú kötete Szeszversek címmel.
Hogy miképpen jöttek a versek, a két-három-négy soros szösszenetek? Őszinte leszek: hosszú és unalmas tanácsüléseken, szenátusi fórumokon, konferenciákon, amikor más már rég „aludt" vagy stréberül figyelmet mímelt, addig én megírtam a véleményemet a látottakról, hallottakról – mesélte a hetvenéves dr. Winkler András.
Hozzáteszem, nem szívelhetem a veszekedést, a kiabálást. Jómagam így, e pár soros fricskákkal közlöm azt, amit a szívemben érzek. Azonkívül mindig magammal viszek egy kis füzetet, hogy jártamban-keltemben papírra vessem spontán versötleteimet. Ha kell, magamat sem kímélem. Amikor többen megfeddtek, hogy őszinte gondolataimat megírtam, magamat is megbüntettem egy kétsorossal: „Disznó verseket írt / nem temetheti pap".
Winkler András legutóbbi, tizenhetedik, Szeszversek című kötete is Mészáros György grafikus-festőművész igen találó illusztrációival jelent meg. Ízelítőül egy Winkler-gondolat a könyvből: „Soha nem tudtunk megegyezni a barátommal, hogy vajon a test iszik, vagy a lélek, vagy a test közvetíti az italt a lélekhez, vagy a lélek veszi rá a testet az ivásra. Ma este folytatjuk a vitát."
A napokban megtartott soproni bemutatón a szerző testvére, Winkler Barnabás fogadott fia, Kálid Artúr budapesti színművész tolmácsolta a gondolatokat. Mint megtudtuk, várható, hogy egy kötetbe gyűjtve, kemény kötésben lát napvilágot a Winkler-összes, egy pécsi kiadó gondozásában.
Művészcsaládba született Winkler András, a soproni egyetem egykori rektora: édesapja, az építész Winkler Oszkár az alapítás évében az elsők között részesült Ybl-díjban, ráadásul a vidéki építészek közül elsőként.
Winkler András büszke arra, hogy ma már két építész testvére – Gábor és Barnabás – is Ybl-díjas. Winkler András pályafutását közel harminc kitüntetés fémjelzi. Közülük a legjelentősebbnek a Szent-Györgyi Albert-díjat és az életműért járó Széchenyi-díjat tekinti. Gosztonyi Miklós