Évszázados tölgyfák estek áldozatul (szoljon.hu)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2013. december 7. - TOLVAJOK - Szomorú kép fogadta a Kőtelek melletti, tájvédelmi körzetben lévő erdőbe kilátogató erdészeket a napokban. Évszázados tölgyfákat pusztítottak el vandál tolvajok.
Több tonnás, méteres átmérőjű fák hevernek szerte az ártéri erdőben Kőtelek és Nagykörű között. A Közép-tiszavidéki Tájvédelmi Körzethez tartozó területen a Tisza partján ritkaságnak számító, a természet által több mint száz esztendeje nevelt tölgyeket vandál kezek pusztították el.
– Igazán szomorú látvány fogadott bennünket, amikor felfedeztük, mekkora pusztítást vittek végbe a tolvajok a tájvédelmi körzet területén – mondta el Luzsi József, a Magánerdőtulajdonosok és Gazdálkodók Országos Szövetségének elnöke.
– Több millió forint a kár, az eszmei értékről nem is beszélve. Ráadásul mindez értelmetlenül, hiszen a fa túlnyomó részét el sem tudták vinni a rossz szándékkal érkezők. A tolvajok vélhetően a folyó túlsó partjáról érkeztek. Azon a részen, Tiszabő térségében ugyanis jelenleg 24 órában járőröznek a készenléti rendőrök – amit nagyon pozitív dolognak tartok –, így ott nemigen tudnak tüzelőanyaghoz jutni azok, akik mostanáig a környékbeli erdőből lopták a fát. Ezért aztán szervezetten, éjszakánként „kirándultak át” csónakkal a Tisza túlsó partjára, hogy a másik oldal kevésbé őrzött árterén szedjék össze a kályhába valót. Valószínűleg így vetettek szemet a hatalmas tölgyfákra is, melyeket egy éjjel méternyi magasságban vágtak derékba. Azóta jórészt a lombkoronát gallyazták le, s a könnyebben szállítható ágakat vitték el. Legutóbb azonban úgy megzavarták az illegális favágókat, hogy egyikük még a kabátját is hátrahagyta, úgy menekült – mondta.
– Minden bizonnyal arra számítottak a tolvajok, hogy nem fedezzük fel tettüket, s hónapokon keresztül hordhatják apránként a fát – tette hozzá Luzsi József.
– Akár az egész télre való készletük meg lehetett volna ebből. Így azonban amilyen gyorsan csak lehet, elszállíttatjuk a megmaradt törzseket, hogy mentsük, ami menthető. Természetesen értesítettük a természetvédelmi hatóságot és a rendőrséget, dokumentáltuk a történteket, megtörtént a kárfelmérés, ezt követi majd a szállítás. Magának az élő fának mintegy 2-2,5 millió forint az értéke, a természetkárosítás mértéke viszont pénzben alig kifejezhető. Mindemellett természetesen a terület újbóli rendezése is komoly összegbe fog kerülni.


Az új vadászterületeket kereső fatolvajok valóban azért kényszerültek a váltásra, mert korábbi lelőhelyeikről fokozatosan kiszorultak. Amint arról korábban hírt adtunk, tavaly Tiszabő és Kunhegyes között egyetlen erdőben több mint 15 millió forintos kárt okoztak, ezért abban a térségben folyamatosan járőröznek a készenléti rendőrök mostanában.
– A korábbihoz képest meglehetősen nagy a csend errefelé ezekben a hetekben – mondta el Menyhárt László, aki polgárőrként teljesít szolgálatot Tiszabőn. – Mióta itt vannak a készenléti rendőrök, nemigen van mozgásterük. A rendőrökkel közösen, felkérés alapján időszakosan járőrözünk mi is, lehetőség szerint kordában tartva, megelőzve a kisebb-nagyobb bűncselekményeket.

Nyilvánvaló ugyanakkor, hogy nem lehet minden fa mellé rendőrt állítani. Az erdőbirtokosok sok esetben szervezetten adnak lehetőséget arra, hogy a rászorulók a fakitermelés után megmaradó hulladék gallyakat összegyűjtsék és hasznosítsák. Úgy tűnik azonban, mindig maradnak olyanok, akik számára csábítóbbak az értékes fák.

Több fatolvajt elfogtak már az elmúlt időszakban
Az erdőterületek vagyonvédelme, így a falopások megelőzése télen hangsúlyos probléma – tájékoztatott Pásztorné Kovács Ágnes őrnagy, a megyei rendőr-főkapitányság sajtószóvivője. – Az erdős területek ritkán látogatottak, ami megnehezíti az ezen bűncselekmények elleni hatékony védekezést. A megyei rendőr-főkapitányság azonban kiemelten kezeli a problémát. Ennek érdekében együttműködik erdőgazdálkodással foglalkozó szakemberekkel. Ennek köszönhetően a fűtési szezon közeledtével több fatolvajt fogtak már el a rendőrök. Az erdős területek nagy része azonban magántulajdonban van, így a személyi tulajdon védelme elsősorban a tulajdonos feladata.

Különleges figyelmeztető felirat a hatalmas fán

Nyilvánvaló, hogy nem lehet minden fa mellé rendőrt állítani. Az erdőbirtokosok sok esetben szervezetten adnak lehetőséget arra, hogy a rászorulók a fakitermelés után megmaradó hulladék gallyakat összegyűjtsék és hasznosítsák. Úgy tűnik azonban, mindig maradnak olyanok, akik számára csábítóbbak az értékes fák.
Ugyanakkor meglepő kép fogadhatja akár a kirándulókat, de nyilvánvalóan a fatolvajokat is egy hegyvidéki erdőben, ahol egy hatalmas fára a következő feliratot tették ki elővigyázatosságból: GPS nyomkövetővel jelölt fa. Bár nagyon elképzelhető, ez is kevés lehet egy mindenre elszánt fatolvaj(banda) elleni védekezésképp.


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.