Bioenergetikai innovációs központ Észak-Magyarországon
A gyorsan fejlődő gazdaság folyamatosan növekvő energiaigényének teljesítése, a klasszikus energiahordozók hazai korlátai (fokozódó importfüggés) és a környezetvédelem terén vállalt nemzetközi kötelezettségek Magyarországon is előtérbe helyezték a megújuló energiaforrások lehetőségeinek kihasználását.
Ennek keretében az ország adottságai miatt szakértők szerint különösen a bioenergetika fejlesztése tűnik ésszerűnek, amelynek gyorsítása érdekében célszerű állami eszközökkel is támogatott, koncentrált és összehangolt lépéseket tenni. Az energetikai célú növények termesztése mindenképpen előnyös lesz a gazdák számára, igaz, a teljes struktúraváltásra még egy ideig várni kell - összegezték az általunk megkérdezett szakértők. A Pannonpower Holding, illetve a Csoport egy cége, a Pannontrading például a napokban írt ki egy pályázatot energiaerdőből származó faapríték beszerzésére, s ennek kapcsán eddig mintegy 50 gazdálkodóval beszéltek, akik mind pozitívan álltak az energetikai növénytermesztéshez - közölte Marczy Attila projektvezető. A tendert végül 100 hektárnyi területre írták ki, ebből néhány hektáron talán már az idén elkezdődhet a telepítés, ám igazából jövőre várható a teljes átállás. Az árakat a kereslet-kínálat viszonya határozza meg, ám az már most látszik, hogy a jelenlegi piaci árak alatt van az energiaerdő költsége. Az üzletmenet azonban egyelőre „kötött pályás” lesz, azaz a megrendelők szerződéseire termelnek majd a gazdák, az igazi piac kialakulása valószínűleg várat még magára.
Horváth Mihály, a Gödöllői Agrárközpont Kht. ügyvezető igazgatója egyetért abban, hogy a termelők hajlandósága még nem elég nagy, ám a kormányzat és az unió támogatásával segíteni lehet a teljes struktúraváltást. A kérdés azonban, hogy mi a jelenlegi cél. A melléktermékek további feldolgozása, vagy az új területek bevonása a termelésbe, azaz a váltás?
Észak-Magyarországon mindenesetre váltani is akarnak. A gyöngyösi Károly Róbert Főiskola által koordinált innovációs pályázat keretében a bioenergetikai ágazat tíz meghatározó szereplője konzorciumot hozott létre, s a főiskolán megvalósítani tervezett bioenergetikai innovációs központ létesítéséhez a tagok által biztosított 320 millió forint mellé 1,3 milliárd forint összegű pályázati támogatást nyert. Az elképzelések szerint négy éven belül üzletileg önfenntartóvá váló bioenergetikai innovációs centrum alapításáról szóló szerződést a napokban írták alá. Nemzetközi tapasztalatok szerint ugyanis hatékony megoldás lehet a bioenergetikai innovációs központ és az arra épülő innovációs klaszter létrehozása például olyan térségben, ahol ennek természeti, ipari, infrastrukturális, szervezeti és szellemi feltételei leginkább adottak.
Az észak-magyarországi régió ennek minden vonatkozásban megfelel, és még számos további szempont is alátámasztja azt a koncepciót, amelyet a főiskola vezetésével kidolgoztak, koordinálva a potenciális érdekeltek törekvéseit. A program átfogó célja az agrárgazdaságra támaszkodó megújuló energiaforrások felhasználásának, mint húzóágazat kialakulásának meggyorsítása.
A gyöngyösi főiskolán megvalósuló centrum tevékenysége kiterjed majd az alkalmazott kutatásra, a kísérleti fejlesztésre, technológiatranszferre, valamint a képzésre, továbbképzésre és tudományos utánpótlás nevelésére is. A folyamatos technológiai transzfer révén a tervek szerint Észak-Magyarországon és az ország más régióiban is különféle méretű és tevékenységi profilú bioenergetikai termelési integrációk jönnek majd létre a hőenergia, biogáz, illetve biohajtóanyagok előállítása terén, változatos fejlesztési projekteket valósítva meg.
Ezekkel lényegében – több százezer hektárnyi mezőgazdasági terület. és több ezer agrárvállalkozó bevonásával – kialakulnak a bioenergetikai ágazat alapjai Magyarországon.
Bakonyi Attila- Tóth László Levente
A PÁLYÁZATI KONZORCIUM TAGJAI
Név Település
Károly Róbert Főiskola Gyöngyös
Károly Róbert Kutató-Oktatt Kht. Gyöngyös
Mátrai Erőmű Rt Gyöngyös-Visonta
Egererdfi Erdészeti Rt. Eger
FVM Mezőgazdasági Gépesítés Intézete (MGI) Gödöllő
Győlri Szeszgyár és Finomító Rt. Győr
Közép-tiszai Mezőgazdasági Rt. Kunhegyes
Bátortrade Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. Nyírbátor
Inter-Tram Termeli, Keresk. és Szolgáltató Kft. Mátészalka
Corax-Bioner Környezetvédelmi Rt. Budapest
Az országgyűlés egyik utolsó döntése nyomán kedvezőbb jövedéki szabályok vonatkoznak a biodízel-üzemanyagra. A jövedéki törvény változásával több tüzelőolaj-fajta mellett a biodízel és az előállítása során keletkezett glicerin erőművekben való elégetése is adómentes. Ráadásul, ha az ellenőrzött körülmények között - adóraktárban - előállított biodízellel bányaterületen működő vagy a vízgazdálkodásban, közúti forgalomban nem használt gépeket üzemeltetnek, a literenkénti 85 forintos jövedéki adóból 79 forint visszaigényelhető, az uniós „minimumadó"-elv alapján. Aki pedig 5 liter illetve 5 kilogramm vagy kisebb kiszerelésű üzemanyag-adalékanyaggal végez jövedéki tevékenységet, annak jövedéki biztosítékként 120 millió forint helyett elég lesz letennie 1 milliót. Ez a könnyítés az év első napjától érvényes, a többi szabályt március 1-jétől kell, illetve lehet alkalmazni.