2014. január 9. - A korábbiakhoz képest mérséklődött a falopások száma megyénkben. Az okozott kár így is jelentős, ráadásul a parkokat sem kímélik a tolvajok.
Az előző évekhez mérten kevesebb, de még így is soknak mondható falopás történt megyénkben ezen a télen – közölte megkeresésünkre a Bács-Kiskun Megyei Rendőr-főkapitányság illetékese. Általánosságban elmondható, hogy a tolvajok nagyon figyelnek arra, hogy az ellopott fa értéke ne érje el az 50 ezer forintot. Az e fölötti értékhatár ugyanis már bűncselekménynek számít, míg ha „beérik kevesebbel”, akkor „csak” szabálysértési eljárás indul az elkövetők ellen.
A KEFAG Kiskunsági Erdészeti és Faipari Zrt. tájékoztatása szerint területükön 2013-ban a falopások 21 települést érintettek, 46 esetben, összesen 3 millió forint kárértékben. Sulyok Ferenc vezérigazgató elmondta, társaságuk 56,5 ezer hektár állami erdőt kezel Bács-Kiskun megyében, 64 település határában. Területeiken a falopások miatt a legnagyobb kár tavaly a Kecskemét környéki erdőket érte (510 ezer forint értékben), elsősorban Matkó térségében, továbbá a Csalánosi Parkerdőben. Jelentősebb lopások történtek még Kunbaracson, Bugacon, Kerekegyházán és Kunpeszéren.
A vezérigazgató megjegyezte, hogy az ellopott fa nagyobb része nem „lábon álló”, élő fa volt, hanem a hatóságilag engedélyezett fakitermelések során kialakított erdei rakodók faanyagát dézsmálták meg a tolvajok. A falopások miatti kárérték egyébként 2010-ben volt a legmagasabb, ami akkor közel 7,5 millió forintot jelentett. Azóta folyamatosan csökken ez a tendencia. Sulyok Ferenc szerint a kedvező folyamatnak több oka is van. Egyrészt a jogszabályi szigorítások (az erdőtörvény, a szabálysértési törvény szigorodása), másrészt a különböző szervezetekkel, illetve személyekkel történő sikeres együttműködés (rendőrség, polgárőrség, természetvédelmi őrök, vadászok, erdészeti és mezőgazdasági vállalkozók, helyi gazdák) és egyes területeken a gépjárműforgalom sorompókkal történő korlátozása. Utóbbi intézkedések eredményeképpen az egyéb károk – orvvadászat, erdőtűz – is csökkentek.
A rendőrségi statisztika szerint október óta Kecskeméten két esetben indult nyomozás falopás miatt, az egyik elkövetőt már el is fogták. A Kalocsai Rendőrkapitányság illetékességi területén 4 feljelentés érkezett falopás miatt. Egy hajósi fatolvajt a vadászok értek tetten az erdőben, őt szintén elfogták a rendőrök. Egy másik tolvajt akkor igazoltattak, amikor lopott fát szállított, így szintén lebukott, és felelnie kell tettéért. A kiskőrösi kapitányságon egy keceli és egy izsáki falopás ügyében nyomoznak, míg a Kunszentmiklósi Rendőrkapitányságon nincs folyamatban falopásos ügy. A kiskunfélegyházi kapitányság illetékességi területén két, nagyobb értékre elkövetett lopás miatt folyik nyomozás. Mindkét falopást a bugaci erdőben követték el a tolvajok. A kiskunhalasi kapitányság területén 6 szabálysértési értékre, és 10 nagyobb értékre elkövetett lopás ügyében nyomoznak.
Baja környékén Gemenc erdejéből és Csávolyról tűnt el nagyobb mennyiségű fa a télen. Bácsborsódon egy szemtelen tolvaj 5 mázsa összevágott és összerakott fát lopott el egy ház udvaráról. A karácsonyhoz köthető fenyőfalopásról nem érkezett feljelentés a rendőrséghez – tudtuk meg Mihályné Bornemisza Eleonórától, a Bács-Kiskun Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivőjétől.
A védett fákat sem kímélik
Bár megyénkben sem rózsás a helyzet, ennél sokkal kritikusabb a Dél-Dunántúlon. Ott szinte mindennap érkezik bejelentés falopásokról, a Mecsekerdő Zrt.-nek évente több milliós, országos szinten pedig több százmilliós kárt okoznak a tolvajok. Vannak olyan falvak, amelyek határából már szinte teljesen eltűntek a fás ligetek, erdősávok, újabban viszont a tolvajok már a lakott területeket sem kímélik. Tolna megyében tavaly több százéves fát vágtak ki a felső-tengelici Benyovszky-parkban, ezzel majdnem hárommillió forintos kárt okoztak a tettesek. A védett fák tulajdonképpen pótolhatatlanok, ráadásul az újratelepítés költsége is a tulajdonosokat terheli. Popovics Zsuzsanna – Zsámbóki Dóra