Szervezetten fosztják ki a magánerdőket (Magyar Hírlap)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2006. március 4.
A jogi kiskapukat kihasználva, szervezetten vágják tarra az országban többfelé a magánerdőket. A kormány egy tárcaközi bizottság létrehozásával próbálja megakadályozni az erdőirtást.
Motoros fűrészek robajától hangosak mostanában a zalai magánerdők. Egyes területekről az elmúlt hónapokban teljesen eltűntek a fák, csupán tuskók, csonkok jelzik, hogy itt nemrég erdő állt.

Az Állami Erdészeti Szolgálat zalai igazgatója, Hajdú Tibor szerint szervezett bűnözői csoportok állnak a nagyszabású erdőirtások hátterében, „ők szervezik az erdők megvételétől, a fák kivágásán át az értékesítésig a busásan jövedelmező akciókat" - állítja Hajdú. A tulajdonosok nem vághatnak ki korlátlanul fákat erdőjükben, csak annyit, amennyit a kezelési tervben az erdészeti hatóság engedélyezett.
A tömeges falopás nem csak az értékes fákban különösen gazdag Zalában zajlik. Az Északi-középhegység és egyes dél-alföldi erdők is veszélyben vannak. Színesíti a képet, hogy különösen Zemplénben és Ózd környékén a szociális falopás is mindennapos dolog. „Errefelé sokaknak nincs pénzük meg venni télire a tüzelőt. De a bükki, mátrai tarvágásoknak semmi köze a megélhetéshez" - mondta lapunknak Pallagi László, az Egererdő Rt. vezérigazgatója. Azon a környéken is megrendelésre dolgoznak a legprofibb felszereléssel ellátott favágócsapatok.
Az Állami Erdészeti Szolgálat vezetői szerint az ország különféle vidékein szinte azonos forgatókönyvvel zajlik az erdők letárolása. Első lépcsőben legálisan megvesznek egy-egy értékes faállományú magánerdőt. Az adás-vételhez általában hajléktalan embereket használnak fel. Az ő nevük szerepel az ügyvédek által hitelesített okmányokon, de a háttérben a jogi kiskapukat kihasználó vállalkozók állnak. A fiktív szerződések birtokában már nincs nehéz dolguk az élelmes üzletembereknek. Megbíznak egy profi motorfűrészes csapatot a favágással, majd formailag szintén szabályos megállapodásokkal értékesítik az árut. „Több nagy kárértékű falopási ügyben indult nyomozás" - erősítette meg az erdészetek panaszait Pirger Csaba, a Zala megyei ügyészség szóvivője. Gondot jelent, hogy szinte lehetetlen a formailag rendben lévő szerződések mögöttes szándékát bizonyítani. Csak tettenérés esetén vonhatók felelősségre az elkövetők, de ekkor is nehéz a lopást rájuk bizonyítani" - mondta Pirger. Az illegális fakitermelés megállítására a kormány tárcaközi bizottság felállítását tervezi, tudtuk meg Klemencsics Andrástól, a földművelésügyi tárca főosztályvezetőjétől. A testület feladata a fatolvaj-maffia elleni hatékony fellépés kidolgozása, illetve, hogy a szociális falopásokra megoldást találjanak.

Szilágyi A. János

Százmilliós károk
Szinte felbecsülhetetlen, mekkora károkat okoz az erdészeteknek a falopás. Tavaly Zalában hatezer, Borsodban megközelítőleg háromezer köbméter fát vittek el. Tízezer forintos köbméterenkénti átlagáron számolva, csak faértékben kilencvenmillió a veszteség. Valójában sokkal több: a helyreállítás ész újratelepítés is az erdőtulajdonosokat terheli, és akkor a természeti károkat még nem számoltuk.

Erdővédők Arlón
Sok helyen polgárőrökkel, máshol hivatásos őrzővédőkkel próbálják a falopást megakadályozni, kevés sikerrel. Arlón új módszerrel próbálkoznak. Sorompóval zárták le az utakat, bevonták az illegális faszállításon ért járművek engedélyét, és az önkormányzat négyfős járőrszolgálattal ellenőrzi az erdőt. 


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.