Eladják a mezőgazdasági szaklapokat (Napigazdaság)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
TÕKEERÕS AGRÁRMÉDIA-CSOPORT SZÜLETHET
A Magyar Mezőgazdaság Kft. és a Szabad Földet megjelentető Szabad Lap Kft. konzorciumáé lehet a jelenleg az előbbi  társaság által kiadott hat szaklap alapítói és kiadói joga

Március I7-én jár le annak a pályázatnak a határideje, amelyet hat agrárszaklap alapítói és kiadói jogaira írt ki a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM), illetve a Kincstári Vagyoni Igazgatóság (KVI) megbízásából a Spencer International Hungary Management Kft. (NAPI Gazdaság, 2006. február 23., 8. oldal) Az FVM vagyonkezelésében lévő lapcsalád szaklapjait Magyarország legnagyobb agrárszaklapkiadójának számító Magyar Mezőgazdaság (MM),Kft. adja ki az agrártárcával kötött – legutóbb 2004. szeptemberében öt évre megújított - megbízási szerződés alapján. Ezt a szerződést azonban a szaktárca felmondta. Így a kiadó pert kezdeményezett a kiadói jogokért, a pert azonban a felek közös megegyezéssel szüneteltetik 2006. május 18-ig, addig valószínűleg el is dől, ki nyeri a pályázatot. Az alapítói és kiadói jogokra az MM Kft. és a Szabad Földet kiadó Szabad Lap Kft. együtt, azaz konzorciumban pályázik. Nyertességük esetén a szerződés megkötéséig gazdasági társaságot hoznak létre, amellyel majd a kiírók szerződést kötnek.
A tervünk egy olyan tőkeerős lapkiadó vállalkozás létrehozása, amelyben a szakmai kiadványok, a szakkönyvek és a vidéknek szóló legnagyobb példányszámú hetilap együtt van - mondta lapunknak Hájos László, az MM Kft. ügyvezetője, a Magyar Mezőgazdaság hetilap főszerkesztője. Hangsúlyozta, hogy veszteséges lapokat vettek át, az 1992-től kiadott Magyar Mezőgazdaság után 1993-ban további lapokat is egy másik, csődbe ment cégtől, mostanra azonban mindegyik újság nyereséges. Az MM Kft, ugyanis egyik évben sem fizetett osztalékot, a megtermelt nyereséget mindig visszaforgatták, fejlesztésre fordították, nem beszélve a megváltozott gazdasági körülmények által megkívánt tartalmi újításokról és újabb szaklapok megjelenéséről. Az utóbbi években 600-650 millió forint volt az árbevételük, nyereségük pedig körülbelül 2-3 százalék a korszerű kiadói szervezet kialakítása következtében. Fejlesztésre ugyanakkor a továbbiakban is fordítani kell, ehhez pedig tőkeerős befektető szükséges. Ezért Hájos László szerencsésnek tartja a konzorcium ötletét, amelyben a szakmai és a pénzügyi befektető együtt van, és a jelenlegi konstrukcióban készülhetnek tovább a lapok. Ráadásul egy olyan médiacsoport jöhet létre, amilyen eddig még nem volt, a szinergiák jócskán növelik a szaklapok esélyeit - tette hozzá a főszerkesztő, akinek nincs tudomása arról, hogy rajtuk kívül pályázik-e még más is.     

A lapcsalád alapítói és kiadói jogait az állam birtokolja, de azok az FVM vagyonkezelésében vannak. Az FVM azonban - miután ilyen joga nincs - megbízta a KVI-t, a KVI pedig a Spencert a pályázati kiírással. Kizárólag együttesen értékesítik az alapítói és a kiadói jogokat, amelyhez nem tartoznak hozzá a szerkesztőség, a személyi és tárgyi feltételek, a szerződések. A pályázati kiírás szerint az ellenérték kifizetését az FVM kommunikációját segítő szolgáltatások nyújtására vonatkozó kötelezettségvállalás formájában is lehet teljesíteni, de a vételár magyar forintban megfizetett része nem lehet kevesebb nettó 70 millió forintnál.


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.