Az energiafűz ültetvények gyors elterjedésére számítanak a technológusok
Mátészalka (KM) - A napokban élénk érdeklődés kísérte Mátészalkán azt az energiafűz-betakarítási bemutatót, amelyet régiónkban az első ilyen 17 hektáros, új ültetvényben rendezett a tulajdonos Szilagyi János agrárvállalkozó és a technológia hazai adaptálásán dolgozó Kósa Ferenc, akivel a helyszínen beszélgettünk:
- A nálunk kétéves múltra visszatekintő japán fűz az energianövények közül jelen ismereteink szerint a legnagyobb terméshozamra képes egy hektárra vetítve és évenként, de a fűtőértéke is a legmagasabb. Kísérleti jelleggel először a gyöngyösi főiskolán telepítettek ilyet, a múlt esztendőben már 50 hektár létesült, idén tavasszal pedig ez is megtízszereződik a vetésterülete, mert az 500 hektárt meghaladó területen tervezik a gazdák ennek a fűzfajtának az ültetését. A magyarázat rendkívül egyszerű: a termelők számára egyetlen kérdés a döntő, nevezetesen, hogy ez a fűz jövedelmező vagy nem.
A japán fűz telepítési költsége egy hektárra vetítve 500-600 ezer forint közötti summa, a föld minőségétől függően. Laza talajon, ahol a mélylazítás kisebb költséget jelent, ott olcsóbb, erősebben kötött talaj esetében természetesen a felső érték a mérvadó. A banki vizsgálatok is azt igazolták, hogy mindenfajta támogatás nélkül is tíz évnél rövidebb a beruházás megtérülése, a bankok ezért is finanszírozzák örömest.
A termékátvétel kötelező
Ami az energiafűz támogatását illeti, az már jelenleg is elérheti a 45 százalékot. Ez azt jelenti, hogy már felismerte az agrárpolitika, hogy az energianövények támogatása célszerű, s külön előny, hogy nem a 2009-tól nagy valószínűséggel megszűnő és az EU tervei szerint farmtámogatássá alakuló, földalapú támogatások körébe utalták. A felhasználói köre bővül. Induláskor a legjelentősebb az az erőműhálózat, amelynek szüksége van erre a megújulásra képes, bioalapú masszára. Hozzátehetjük: kevés
olyan növény létezik, amelyre nézve átvételi kötelezettség van előírva, de az energianövények ilyenek. Még kevesebb az olyan növény, amelynek a - növekvő méretű - termesztését az unió előírja - erre született EU jogszabály hazánknak is.